Azərbaycanın MDB ölkələri ilə ticarət dövriyyəsi açıqlandı
Bu ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycanla MDB ölkələri arasında ticarət dövriyyəsinin dəyəri 4 milyard 735 milyon 125 min ABŞ dolları təşkil edib.
Dövlət Gömrük Komitəsi xəbər verir ki, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 12,5% çoxdur.
Doqquz ay ərzində MDB ölkələri ilə ticarət əməliyyatları ölkənin ümumi ticarət dövriyyəsinin 32,6%-ni təşkil edib.
Hesabat dövründə Azərbaycanın ticarət dövriyyəsinin dəyəri azalan sıra üzrə Rusiya ilə 3 milyard 133 milyon 541 min ABŞ dolları (bir il əvvələ nisbətən 23,5% çox), Türkmənistanla 678 milyon 373 min ABŞ dolları (2,2 dəfə çox), Qazaxıstanla 269 milyon 39 min ABŞ dolları (35,5% az), Ukrayna ilə 247 milyon 78 min ABŞ dolları (52,7% az), Belarusla 238 milyon 763 min ABŞ dolları (12,6% az), Özbəkistanla 120 milyon 294 min ABŞ dolları (8,2% az), Qırğızıstanla 35 milyon 329 min ABŞ dolları (5,8 dəfə çox), Moldova ilə 8 milyon 169 min ABŞ dolları (41,7% az), Tacikistanla 4 milyon 534 min ABŞ dolları (15% çox) olub.
Yanvar-sentyabrda Azərbaycandan Rusiyaya 864 milyon ABŞ dolları (illik müqayisədə 37,7% çox), Qazaxıstana 81 milyon 38 min ABŞ dolları (34% çox), Türkmənistana 64 milyon 188 min ABŞ dolları (4,8 dəfə çox), Ukraynaya 75 milyon 984 min ABŞ dolları (4,4 dəfə az), Özbəkistana 34 milyon 306 min ABŞ dolları (8,5% çox), Qırğızıstana 32 milyon 627 min ABŞ dolları (18,1 dəfə çox), Belarusa 21 milyon 930 min ABŞ dolları (3,8 dəfə az), Moldovaya 4 milyon 772 min ABŞ dolları (2,3 dəfə az), Tacikistana 4 milyon 428 min ABŞ dolları (15,3% çox) dəyərində məhsul ixrac edilib. Ölkənin ümumi ixracında Rusiya 3,3%, Qazaxıstan 0,3%, Türkmənistan 0,2%, Ukrayna 0,3%, Özbəkistan 0,1%, Qırğızıstan 0,1%, Belarus 0,08%, Moldova 0,02%, Tacikistan 0,02% paya sahib olub.
Yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycana Rusiyadan 2 milyard 269 milyon 541 min ABŞ dolları (18,8% çox), Türkmənistandan 614 milyon 185 min ABŞ dolları (2,1 dəfə çox), Belarusdan 216 milyon 833 min ABŞ dolları (14,9 % çox), Qazaxıstandan 188 milyon ABŞ dolları (47,3% az), Ukraynadan 171 milyon 94 min ABŞ dolları (7% az), Özbəkistandan 85 milyon 987 min ABŞ dolları (13,6% az) Moldovadan 3 milyon 397 min ABŞ dolları (18,8% çox), Qırğızıstandan 2 milyon 702 min ABŞ dolları (36,6% az), Tacikistandan 106 min ABŞ dolları (4,8% çox) dəyərində məhsul idxal edib. Ölkənin ümumi idxalında Rusiya 18%, Türkmənistan 4,8%, Qazaxıstan 1,5%, Belarus 1,7%, Ukrayna 1,4%, Özbəkistan 0,7%, Qırğızıstan 0,02%, Moldova 0,03% paya sahib olub.скачать dle 11.3