Türkiyədə bir neçə sosial şəbəkəyə giriş məhdudlaşdırılıb
Türkiyədə İstanbul meri Əkrəm İmamoğlunun saxlanılmasından sonra bir neçə sosial şəbəkəyə - “X”, “Youtube”, “TikTok” və “Instagram”a giriş məhdudlaşdırılıb.
Bu barədə “NetBlocks” monitorinq resursu məlumat yayıb.
Məlumata görə, Ə.İmamoğlu saxlanılmazdan əvvəl video paylaşıb və orada mübarizəsini davam etdirəcəyini deyib.
Qeyd edək ki, onu korrupsiyaya qarşı aparılan istintaq çərçivəsində saxlayıblar.
İddia olunur ki, Ə.İmamoğluna yaxın olan bəzi bələdiyyə məmurları "İstanbul bələdiyyəsi ilə əlaqəli olan “Medya A.Ş.” və “Kültür A.Ş.” şirkətlərinə xidmətlərin alınması üçün yüksək qiymətlər təklif ediblər. Prokurorluğun fikrincə, bu şirkətlər real dəyərindən çox yüksək qiymətlərlə sifarişlər alıblar. Eyni zamanda, şantaj və rüşvət halları da müzakirə olunur.
Baş Prokurorluq ona və daha 100-dən çox şəxsə qarşı korrupsiya, rüşvətxorluq və terrorçularla əməkdaşlıq ittihamları irəli sürüb.скачать dle 11.3

В Турции ограничили доступ к нескольким соцсетям после задержания мэра Стамбула
В Турции ограничили доступ к нескольким соцсетям - X, Youtube, Tik Tok и Instagram после задержания мэра Стамбула Имамоглу.
Об этом сообщает мониторинговый ресурс NetBlocks.
Сам Имамоглу перед задержанием опубликовал видео, в котором назвал свое преследование "ударом по воле народа". Имамоглу называют в СМИ главным соперником Эрдогана на возможных досрочных президентских выборах 2027 года.
Отметим, что его задержали в рамках антикоррупционного разбирательства.
Утверждается, что часть близких к Имамоглу чиновников мэрии "предлагали высокие цены на закупку услуг компаниям Medya A.Ş. и Kültür A.Ş.", связанными со стамбульской мэрией. Эти компании, как считает прокуратура, получали заказы по цене, намного превышающей их реальную стоимость. Также идет речь о случаях вымогательства и взятках.
Генпрокуратура выдвигает против него и еще более 100 лиц обвинения в коррупции, взяточничестве и сотрудничестве с террористами.скачать dle 11.3