Ermənistanın ədliyyə naziri: Yeni Konstitusiya sülh və təhlükəsizliyə töhfə verməlidir
Ermənistan KİV-inə istinadən xəbər verir ki, bunu ədliyyə naziri Srbui Qalyan jurnalistlərlə söhbətində deyib.
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın yeni Konstitusiyanın "regional əhəmiyyətə" malik olmalı olduğu barədə bəyanatını şərh edən S.Qalyan bildirib ki, söhbət sülhün təmin edilməsinə yönəlmiş sənəddən gedir: "Biz elə hərəkət etməliyik ki, ölkəmizdə sülh və təhlükəsiz mühit bərqərar olsun".
Bununla yanaşı, nazirin sözlərinə görə, hazırkı Konstitusiya sülh nizamlanmasına, o cümlədən Azərbaycanla sülh sazişinə mane olmur.
S.Qalyan layihə üzərində işin təfərrüatlarını açıqlamayıb, dəyişikliklərin hazırlanma mərhələsində olduğunu və müəyyən mərhələdə ictimaiyyətə təqdim ediləcəyini qeyd edib. O vurğulayıb ki, sülhün təmin edilməsi təkcə Konstitusiyanın yenidən nəzərdən keçirilməsindən deyil, həm də digər qanunlardan, hüquqi aktlardan və hökumətin işindən asılıdır.
"Biz sülhün bərqərar olmasına çalışırıq. Xarici siyasətimiz çərçivəsində sülhün təmin olunması və vətəndaşların təhlükəsizlik şəraitində yaşaması üçün hər şeyi edirik", - o vurğulayıb.

Глава Минюста Армении: Новая Конституция должна способствовать миру и безопасности
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявила министр юстиции Србуи Галян в беседе с журналистами.
Министра попросили прокомментировать заявление премьер-министра Никола Пашиняна о том, что новая Конституция должна иметь "региональное значение". В ответ Галян пояснила, что речь идет о документе, направленном на обеспечение мира.
"Мы должны действовать так, чтобы в нашей стране установился мир и безопасная среда", - сказала она.
При этом, по словам министра, действующая Конституция не мешает мирному урегулированию, в том числе с Азербайджаном.
Галян не стала раскрывать детали работы над проектом, отметив, что изменения находятся в стадии разработки и на определенном этапе будут представлены общественности. Она подчеркнула, что обеспечение мира зависит не только от пересмотра Конституции, но и от других законов, правовых актов, поведения граждан и работы правительства.
"Мы - правительство, нацеленное на окончательное установление мира. В рамках нашей внешней политики мы делаем все, чтобы мир был обеспечен, а граждане жили в безопасности", - заявила она.
19 февраля премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армении нужна новая Конституция, поскольку все предыдущие референдумы по ее принятию "имеют проблемы с легитимностью".скачать dle 11.3