"Xəmsə" şadlıq sarayının fəaliyyəti dayandırıldı - VİDEO
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti səlahiyyətləri daxilində ölkə ərazisində yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə zəruri tədbirlərin görülməsini davam etdirir.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, bu çərçivədə, Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti tərəfindən Bakı şəhəri, Nizami rayonu, Mikayıl Əliyev küçəsində yerləşən "Xəmsə" şadlıq evi kompleksinə məxsus VIP və "Avropa zalı" adlı obyektlərdə keçirilən yoxlama zamanı yanğın təhlükəsizliyi sahəsində çoxsaylı nöqsanların mövcud olduğu, həmin nöqsanların insan həyatı və ya sağlamlığına, ətraf mühitə və dövlətin əmlak maraqlarına birbaşa təhlükə yaratdığı müəyyən edilib.
- obyektlərin təxliyə yolları yanar materialdan olan üzlüklərlə bəzədilib;
- yanğın avtomatika qurğularına planlı texniki xidmətin göstərilməsi üçün ixtisaslaşmış təşkilatlarla müqavilə bağlanılmayıb;
- obyektlərin şəxsi heyəti yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı təlimatlandırılmayıb;
- obyektlər ilkin yanğınsöndürmə vasitələri ilə tam təmin edilməyib;
- dəhlizlərdə, pilləkən qəfəslərində, vestibül və hollarda konstruksiyaların səthlərinə yanar materiallardan bəzək üzlüyü çəkilib;
- təxliyə yollarında qəza işıqları quraşdırılmayıb;
- elektrik qurğularının müayinəsinin nəticələri, aşkar edilən nasazlıqlar və görülən tədbirlər operativ jurnalda qeydə alınmayıb;
- təxliyə çıxışlarının qapılarının otaqlardan çıxışa doğru sərbəst açılması təmin olunmayıb;
- obyektlərin ərazisi təmiz saxlanılmayıb;
- obyektlərin əsaslı təmiri və yenidən qurulması zamanı tikinti layihə sənədləri Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti ilə razılaşdırılmayıb.
Beləliklə, mövcud vəziyyət onu göstərir ki, obyektlərin istismarının davam etdirilməsi nəticəsində orada hər an baş verə biləcək yanğın qısa müddətdə genişlənərək faciəni qaçılmaz edəcək.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyi norma və qaydalarının tələblərinin kobud pozulması faktları aşkar edilmiş Bakı şəhəri, Nizami rayonu, Mikayıl Əliyev küçəsində yerləşən "Xəmsə" şadlıq evi kompleksinə məxsus VIP və "Avropa zalı" adlı obyektlərin fəaliyyətinin dayandırılması barədə Qərar qəbul olunub və Qərarın bir nüsxəsi obyekt nümayəndəsinə təqdim edilib.скачать dle 11.3

В Баку закрыли элитный банкетный комплекс из-за серьезных нарушений - ВИДЕО
Как сообщили в ведомстве, в ходе проведенной госслужбой проверки в банкетных залах VIP и "Европейский зал" комплекса "Хамсе" (Xəmsə), расположенного на улице Микаила Алиева в Низаминском районе города Баку, были выявлены многочисленные недостатки в области пожарной безопасности, которые представляют непосредственную угрозу жизни и здоровью людей, окружающей среде и имущественным интересам государства.
В частности:
- эвакуационные пути объектов украшены горючими материалами;
- не заключены договоры со специализированными организациями на проведение планового технического обслуживания устройств пожарной автоматики;
- персонал объектов не проинструктирован по вопросам пожарной безопасности;
- объекты не полностью оснащены первичными средствами пожаротушения;
- в коридорах, лестничных клетках, вестибюлях и холлах поверхности конструкций отделаны горючими декоративными материалами;
- на эвакуационных путях не установлены аварийные светильники;
- результаты осмотра электрооборудования, выявленные неисправности и принятые меры не зафиксированы в оперативном журнале;
- не обеспечено свободное открывание дверей эвакуационных выходов из помещений в сторону выхода;
- территория объектов не содержится в чистоте;
- проектная документация на капитальный ремонт и реконструкцию объектов не согласована с Государственной службой пожарного надзора.
Таким образом, текущая ситуация показывает, что продолжение эксплуатации объектов может привести к быстрому распространению пожара в случае его возникновения, что сделает трагедию неизбежной.
Учитывая вышеизложенное, в связи с выявлением фактов грубого нарушения норм и правил пожарной безопасности было принято решение о приостановлении деятельности зала VIP и "Европейского зала" комплекса "Хамсе". Копия решения была вручена представителю объекта.
Стоит отметить, что комплекс "Хамсе" является одним из самых популярных мест проведения свадеб, юбилеев и других торжественных мероприятий в Баку. Ежегодно здесь проводятся сотни праздников, на которых присутствуют тысячи гостей. Однако, как показала проверка, безопасность посетителей находится под большой угрозой из-за вопиющих нарушений правил пожарной безопасности.