Oğuzun Baş Daşağıl kəndinin qazlaşdırılacağı müddət bəlli olub
Oğuz rayonunun ilin yarıdan çoxu qış havasının hakim olduğu Baş Daşağıl kəndinə qaz çəkiləcəyi müddət müəyyənləşib.
“Report”un Şimal-qərb bürosuna müraciət edən Oğuz rayonunun Baş Daşağıl kəndinin sakinləri məntəqəyə qaz çəkilməməsi səbəbindən ciddi çətinliklərlə üzləşdiklərini deyiblər.
Bildiriblər ki, Baş Daşağıl kəndi Böyük Qafqaz sıra dağlarının cənub ətəyində, dəniz səviyyəsindən 1200 metr yüksəklikdə, rayon mərkəzindən 25 km aralıda yerləşir.
1200 nəfərə yaxın əhalinin yaşadığı kənd ucqarda yerləşdiyindən, qış fəslində istiliyə olan tələbat xeyli artır. Kənddə təbii qaz olmadığı üçün odundan və digər bərk yanacaq növlərindən istifadə edilir. Lakin odunu əldə etmək sakinlərə heç də asan başa gəlmir. Onların sözlərinə görə, qışda istiliyi təmin etmək üçün 1000-1500, hətta 2000 manata qədər xərc çəkməli olurlar.
"Azəriqaz" İstehsalat Birliyinin mətbuat katibi Eldəniz Vəliyev məsələ ilə bağlı "Report"un yerli bürosuna bildirib ki, Birlik regionlarda qazlaşma prosesini maliyə imkanlarından asılı olaraq mərhələli şəkildə həyata keçirir:
“Oğuz rayonunun Baş Daşağıl kəndinin də qazlaşması növbəti mərhələyə düşür. Bu məsələyə maliyyə imkanlarından asılı olaraq baxılacaq. Ümumilikdə deyə bilərəm ki, Oğuz rayonunun abonent sayına görə qazlaşma səviyyəsi 89 faiz təşkil edir”.скачать dle 11.3

Азеригаз планирует газификацию высокогорного села в Огузском районе
Жители села, которое находится на высоте 1200 метров над уровнем моря, обратившиеся к северо-западному бюро Report, сообщили, что сталкиваются с трудностями из-за отсутствия газоснабжения.
Они отметили, что поскольку село, в котором проживает около 1200 человек, находится в отдаленной местности, потребность в тепле в зимний период значительно возрастает. Из-за отсутствия природного газа в селе для обогрева используются в основном дрова. Однако, добыть дрова жителям не так просто. По их словам, для обеспечения тепла зимой им приходится тратить от 1000-2000 манатов.
Пресс-секретарь ПО "Азеригаз" Эльдениз Велиев сообщил северо-западному бюро Report, что объединение осуществляет процесс газификации в регионах поэтапно, в зависимости от финансовых возможностей: "Газификация села Баш Дашагыл Огузского района также планируется на очередном этапе. Этот вопрос будет рассмотрен в зависимости от финансовых возможностей. В целом могу сказать, что уровень газификации Огузского района составляет 89%".