DTX-nin Qusar əməliyyatı - "Meşə qardaşları" barəsində YENİ QƏRAR
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Qusar rayonundakı terror qruplaşmasına qarşı ilin ən böyük əməliyyatı zamanı saxlanılan şəxslərin həbs müddəti uzadılıb.
"Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, DTX müstəntiqinin vəsatətinə Səbail Rayon Məhkəməsində baxılıb.
Məhkəmə ibtidai araşdırmanın davam etdiyini və iş üzrə yeni sübutların toplanmasının vacibliyini nəzərə alaraq saxlanılan şəxslərin istintaq təcridxanasında qalmasını zəruri hesab edib.
Qərara əsasən, təqsirləndirilən şəxslərin həbsdə saxlanma müddəti üç ay uzadılıb.
Xatırladaq ki, əməliyyat-istintaq tədbirləri ilə əvvəllər "Meşə qardaşları" adlı terror qruplaşmasının fəaliyyətində iştirak etdiyinə görə məhkum olunmuş şəxslərin qeyriləri ilə cinayət əlaqəsinə girməsi, onların birlikdə Qusar rayonu ərazisində terror aktları hazırlamaları, həmin rayonun Hil, Cibir və Yasab kəndlərini əhatə edən meşə massivində yeraltı sığınacaqlar yaratmaları, bu sığınacaqları silah-sursat, partlayıcı maddələr, texniki qurğular və digər zəruri ləvazimatlarla təchiz etmələri təsbit olunub.
Əməliyyatçılara müqavimət göstərərkən qanunsuz silahlı birləşmənin bir neçə üzvü zərərsizləşdirilib.
Cinayətkar dəstənin üzvləri - Etibar Əhmədov, Rəhim Mirzəbəyov, David Rəşidov, Şərafəddin Mahmudov, Abugül Babayev və Elçin Əlirzayev saxlanılıblar. Onlara qarşı Cinayət Məcəlləsinin 28,214.2.1, 28,214.2.3, 28,214.2.6-cı (cinayətkar birlik (cinayətkar təşkilat) halında odlu silahdan və silah qismində istifadə olunan predmetlərdən istifadə etməklə dini düşmənçilik, dini radikalizm və dini fanatizm zəminində terrorçuluğa hazırlıq) və digər maddələrlə ittiham elan edilib.скачать dle 11.3

Операция СГБ в Гусарском районе: новое решение по "лесным братьям"
Продлен срок ареста задержанным в ходе самой масштабной операции года, проведенной Службой государственной безопасности (СГБ) в Гусарском районе против террористической группировки.
Как сообщает Qafqazinfo, ходатайство следователя СГБ было рассмотрено в Сабаильском районном суде.
Суд счел необходимым оставить задержанных под арестом в следственном изоляторе, приняв во внимание продолжающееся предварительное расследование и важность сбора новых доказательств по делу.
Согласно решению, срок содержания под стражей обвиняемых продлен на три месяца.
Напомним, в ходе оперативно-следственных мероприятий было установлено, что лица, ранее судимые за участие в деятельности террористической группировки "Лесные братья", вступили в преступные связи с местными жителями, совместно готовили террористические акты на территории Гусарского района, создавали подземные укрытия в лесном массиве, охватывающем села Гиль, Джибир и Ясаб, и оснастили эти убежища оружием, боеприпасами, взрывчатыми веществами, техническими устройствами и другим необходимым снаряжением.
Несколько членов незаконного вооруженного формирования, оказавшие сопротивление оперативникам, были нейтрализованы.
В результате операции были задержаны члены преступной группировки - Этибар Ахмедов, Рагим Мирзабеков, Давид Рашидов, Шарафеддин Махмудов, Абугюль Бабаев и Эльчин Алирзаев. Им были предъявлены обвинения по статьям 28.214.2.1, 28.214.2.3, 28.214.2.6 (подготовка к терроризму в составе преступного сообщества/организации с применением огнестрельного оружия и предметов, используемых в качестве оружия, на почве религиозной вражды, религиозного радикализма и религиозного фанатизма) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.скачать dle 11.3