Azərbaycanda bəzi şəxslərə birdəfəlik 1 200 manat, aylıq 250 manat ödəniləcək
"Nazirlər Kabineti "Rotasiya qaydasında yaşadığı inzibati ərazi vahidindən kənarda vəzifəyə təyin olunan dövlət qulluqçularına kompensasiya və birdəfəlik ödəniş verilməsi" Qaydasını təsdiq edib. Yeni sənəd rotasiya qaydasında yaşadığı inzibati ərazi vahidindən kənarda vəzifəyə təyin olunan dövlət qulluqçularına kompensasiya və birdəfəlik ödəniş verilməsi qaydasını, şərtlərini müəyyən edir".
Bu barədə iqtisadçı deputat Vüqar Bayramov "Facebook" hesabında paylaşım edib.
O bildirib ki, sənədə əsasən, rotasiya qaydasında yaşadığı inzibati ərazi vahidindən kənarda vəzifəyə təyin olunan dövlət qulluqçularına 250 manat məbləğində aylıq pul kompensasiyası ödənilir: "Qaydaya əsasən, rotasiya olunanla birgə yaşayan hər bir ailə üzvü üçün bu 125 manat ödəniləcək. Əmək Məcəlləsinə əsasən, işğaldan azad edilmiş ərazilərində qulluq keçmək üçün rotasiya olunanlara ödənilən kompensasiyalara 1.5 əmsal tətbiq edilir, yəni, aylıq 375 manat ödənilir:
"Rotasiya olunanlara minimum aylıq əməkhaqqının üç misli məbləğində, yəni 1 200 manat birdəfəlik ödənişin verilməsi də nəzərdə tutulur. Bu vəsait köç və digər zəruri xərclərin ödənilməsi məqsədilə verilir.
Yeni qaydanı keyslər üzərindən izah edək: Birinci halda, Sumqayıt şəhərində qeydiyyatda olan dövlət qulluqçusu rotasiya qaydasında Bərdə rayonunda işini davam etdirir və onun ailəsinin dörd üzvü var. Bu zaman həmin şəxsə 1 200 manat birdəfəlik ödəniş və 625 manat (250 manat + 125 manat X 3) aylıq kompensasiya ödənilir. Bu kompensasiya maaşdan əlavə ödənilən vəsaitdir.
İkinci halda, Sumqayıt şəhərində qeydiyyatda olan dövlət qulluqçusu rotasiya qaydasında Füzuli şəhərində, yəni işğaldan azad olunan ərazimizdə işini davam etdirir. Bu halda həmin şəxsə 1 200 manat birdəfəlik ödəniş və 937.5 manat (250 manat + 125 manat X 3 X 1.5) aylıq kompensasiya ödənilir. Bu kompensasiya da maaşdan əlavə ödənilən puldur".
"Qeyd edək ki, kompensasiyaların verilməsində əsas məqsəd dövlət qulluqçularının və onların ailə üzvlərinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, rotasiya prosesinə marağın artırılması və dövlət qulluqçularının yaşadığı inzibati ərazi vahidindən kənarda qulluq keçməyə həvəsləndirilməsidir", - deyə deputat qeyd edib.скачать dle 11.3

В Азербайджане некоторым лицам будет выплачиваться единовременно 1 200 и ежемесячно 250 манатов
Кабинет министров Азербайджана утвердил "Порядок предоставления компенсаций и единовременных выплат государственным служащим, назначенным в порядке ротации на должность за пределами административно-территориальной единицы, в которой они проживают".
Об этом написал в Facebook депутат-экономист Вугар Байрамов.
По его словам, согласно документу, государственным служащим, назначенным в порядке ротации на должность за пределами административно-территориальной единицы, в которой они проживают, выплачивается ежемесячная денежная компенсация в размере 250 манатов.
"За каждого члена семьи, совместно проживающего с ротируемым госслужащим, будет выплачиваться 125 манатов. Согласно Трудовому кодексу, к компенсациям, выплачиваемым таким лицам за прохождение службы на освобожденных от оккупации территориях, применяется коэффициент 1.5, то есть ежемесячно выплачивается еще 375 манатов.
"Ротируемым также предусмотрена единовременная выплата в размере трехкратной минимальной месячной заработной платы, то есть 1 200 манатов. Эти средства выделяются на оплату переезда и других необходимых расходов", - добавил парламентарий.
Далее он разъяснил новое правило: первый случай - госслужащий, зарегистрированный в городе Сумгайыт, в порядке ротации работает в Бардинском районе и в его семье четыре человека. Гражданину выплачивается единовременно 1 200 манатов + ежемесячная компенсация в размере 625 манатов (250 манатов + 125 манатов x 3), которая выплачивается в дополнение к заработной плате.
Второй случай - государственный служащий, зарегистрированный в Сумгайыте, в порядке ротации работает в городе Физули, то есть на освобожденной от оккупации территории Азербайджане. В этом случае гражданину выплачивается единовременно так же 1 200 манатов + ежемесячная компенсация в размере 937.5 маната (250 манатов + 125 манатов x 3 x 1.5) в качестве надбавки к зарплате.
"Отметим, что основной целью предоставления компенсаций является усиление социальной защиты государственных служащих и членов их семей, повышение интереса к процессу ротации и стимулирование госслужащих к прохождению службы за пределами административно-территориальной единицы, в которой они проживают", - заключил Вугар Байрамов.скачать dle 11.3