Cənubi Koreyanın eks-prezidentinin qızına ittiham: Sərxoş vəziyyətdə avtomobil idarə edib
Cənubi Koreya prokurorluğu keçmiş Prezident Mun Çje İnin qızı Mun Da Heyə qarşı ciddi ittihamlar irəli sürüb.
Bu barədə "Yonhap" agentliyi məlumat verib.
Məlumata görə, qadın sərxoş vəziyyətdə avtomobil idarə etməkdə və qeydiyyatdan keçməmiş sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmaqda ittiham olunur.
İstintaqın məlumatına əsasən, 2024-cü ilin oktyabrında Mun Da He "Hyundai Casper" krossoverinin sükanı arxasında olarkən Seulun hərəkətli İthevon rayonunda qəza törədib. Maraqlıdır ki, avtomobil əvvəllər onun atasına məxsus olub və 2021-ci ildə regional avtomobil sənayesinə dəstək üzrə dövlət proqramı çərçivəsində əldə edilib. Qadının qanında alkoqolun səviyyəsi 1,49 promil təşkil edib ki, bu da Cənubi Koreyada icazə verilən 0,8 promildən demək olar, iki dəfə çoxdur.
Bundan əlavə, prokurorluq Mun Da Heni məşhur onlayn xidmət vasitəsilə qeyri-qanuni olaraq daşınmaz əmlak icarəyə verməkdə ittiham edir. Qadın sahibkar kimi rəsmi qeydiyyatdan keçmədiyi halda, Seulun mərkəzində studiya-mənzili və azmərtəbəli binanı, həmçinin kurort zonası olan Cedjudo adasında ev icarəsindən gəlir əldə edib.скачать dle 11.3

Дочь экс-президента Южной Кореи обвиняют в пьяном вождении и незаконном бизнесе
Прокуратура Республики Корея выдвинула серьезные обвинения против Мун Да Хе, дочери бывшего президента страны Мун Чжэ Ина. Женщина обвиняется в управлении автомобилем в состоянии алкогольного опьянения и ведении незарегистрированной предпринимательской деятельности.
Согласно данным следствия, в октябре 2024 года Мун Да Хе, находясь за рулем кроссовера Hyundai Casper, спровоцировала ДТП в оживленном районе Сеула Итхэвоне. Примечательно, что автомобиль ранее принадлежал ее отцу, экс-президенту Мун Чжэ Ину, и был приобретен им в 2021 году в рамках государственной программы поддержки регионального автопрома. Уровень алкоголя в крови женщины составил 1.49 промилле, что почти вдвое превышает допустимый в Южной Корее порог в 0.8 промилле.
Кроме того, прокуратура обвиняет Мун Да Хе в незаконной сдаче недвижимости через популярный онлайн-сервис. Женщина, не имея официальной регистрации в качестве предпринимателя, получала доход от аренды квартиры-студии и малоэтажного дома в центре Сеула, а также жилья на курортном острове Чеджудо.скачать dle 11.3