İtaliya parlamenti Ukraynaya hərbi yardımın davam etdirilməsi haqqında fərmanı təsdiqləyib
İtaliya parlamentinin Aşağı palatası Ukraynaya hərbi yardımın 2025-ci il dekabrın 31-dək uzadılması haqqında fərmanı təsdiqləyib.
Fərman artıq Yuxarı palatada (Senatda) təsdiqlənib.
Hökumətin qərarının lehinə təkcə hakim koalisiyadan deyil, bəzi müxalifət partiyalarından, o cümlədən ən böyük Demokrat Partiyasından da olmaqla ümumilikdə 192 deputat səs verib. Uzun müddətdir Kiyevə silah tədarükünün dayandırılmasını müdafiə edən “Beş ulduz” Hərəkatı, Yaşıllar və Solçular Alyansının 41 deputatı sənədin əleyhinə səs verib.
Ukraynaya silah göndərilməsi barədə qərar ilk dəfə 2022-ci ilin martında, parlamentin və fərqli hökumətin əvvəlki çağırışı zamanı, demək olar, yekdilliklə təsdiqlənib. 2022-ci ilin payızında keçirilən seçkilərdən sonra yeni çoxluğa əsaslanan yeni parlament silah tədarükünün davam etdirildiyini təsdiqləyib. Bütün bu müddət ərzində Roma siyahısı məxfi olan doqquz hərbi yardım paketi formalaşdırıb.
İtaliyanın müdafiə naziri Quido Krozetto hərbi yardımın uzadılmasına dair fərmanı təqdim edərək, 10-cu paketə ehtiyac olmayacağına ümidini ifadə edib.скачать dle 11.3

Итальянский парламент одобрил указ о продолжении военной помощи Украине
Как передает Median.Az со ссылкой на агентство ANSA, этот указ уже ранее прошел одобрение в верхней палате (Сенате).
За правительственное решение проголосовали 192 депутата, не только из правящей коалиции, но и от некоторых оппозиционных партий, включая крупнейшую Демократическую. Против высказался 41 депутат из "Движения "5 звезд", которое давно выступает за прекращение снабжения Киева оружием, и Альянса зеленых и левых.
Впервые решение о направлении Украине оружия было одобрено почти единогласно в марте 2022 года, еще при предыдущем созыве парламента и другом правительстве. После выборов осенью 2022 года новый состав парламента на основе нового большинства подтвердил продолжение поставок оружия. За все это время Рим сформировал девять пакетов военной помощи, перечень которой засекречен. Хотя известно, что Италия передала Украине как минимум два комплекса ПВО Samp-T.
Министр обороны Италии Гуидо Крозетто, представляя указ о продлении военной помощи, выразил надежду, что 10-го пакета не понадобится.