İlham Əliyev Qvineyanın ölkəmizdə yeni təyin olunmuş səfirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 27-də Qvineya Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Umar Kandenin etimadnaməsini qəbul edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, səfir etimadnaməsini dövlətimizin başçısına təqdim edib.
Dövlətimizin başçısı siyasi və iqtisadi əlaqələrimizin uğurla inkişaf edəcəyinə ümidvarlığını bildirərək, ölkələrimizin bir sıra beynəlxalq təşkilatlarda, o cümlədən BMT-də, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatında, Qoşulmama Hərəkatında fəal və uğurlu əməkdaşlıq etdiklərini deyib, bu çərçivədə qarşılıqlı dəstəyə əsaslanan əlaqələrimizin bundan sonra da inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirib. Prezident İlham Əliyev əməkdaşlığımızın cəlbedici sahələrinin müəyyənləşdirilməsinin də zəruriliyini qeyd edib.
Ölkəmizdə Afrikadan çoxsaylı tələbələrin təhsil aldığını deyən dövlətimizin başçısı Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərdən olan tələbələr üçün təqaüd proqramları təqdim etdiyini bildirib, qvineyalı tələbələrin də bundan yararlana biləcəklərini vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın özünün DOST və "ASAN xidmət" təcrübəsini bir sıra ölkələrlə bölüşdüyünü qeyd edərək, bu sahədə Qvineya ilə də əməkdaşlıq imkanlarının olduğunu deyib.
Xoş sözlərə görə minnətdarlığını bildirən səfir, ilk növbədə, Qvineya Respublikasının Prezidenti Mamadi Dumbuyanın salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırıb.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirib, onun da salamlarını Qvineya Prezidentinə çatdırmağı xahiş edib.
Səfir Umar Kande Qvineya Prezidenti və ölkəsi adından təyyarə qəzası ilə bağlı Azərbaycan Prezidentinə və xalqına başsağlığını çatdırıb.
Umar Kande ölkəsinin Azərbaycanla müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın həyata keçirilməsində maraqlı olduğunu dedi və ölkəmizlə strateji tərəfdaşlığın qurulacağına ümidvar olduqlarını bildirib. O qeyd edib ki, bu isə öz növbəsində xüsusilə də BMT-də, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatında və Qoşulmama Hərəkatında müştərək təşəbbüslərin irəli sürülməsinə xidmət edəcək. Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əlaqələrimizdən məmnunluğunu ifadə edən səfir ölkələrimiz arasında təhsil, mədənçilik, elektron hökumət sahələrində əməkdaşlıq üçün yaxşı imkanların olduğunu vurğulayıb.
Söhbət zamanı ölkəmizin aidiyyəti iqtisadi qurumları ilə birbaşa əlaqələrin yaradılmasının, iqtisadi əməkdaşlıq perspektivlərinin araşdırılmasının və onun inkişaf etdirilməsi üçün iqtisadi sahə üzrə nümayəndə heyətlərinin mübadiləsinin vacibliyi qeyd olunub.

Президент Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного посла Гвинеи в нашей стране
27 января Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Гвинейской Республики в нашей стране Умара Канде.
Выразив надежду на успешное развитие политических и экономических связей, глава государства отметил, что наши страны активно и успешно сотрудничают в ряде международных организаций, в том числе в ООН, Организации исламского сотрудничества, Движении неприсоединения. Он высказал уверенность, что основанные на взаимной поддержке двусторонние отношения будут развиваться и впредь. Президент Ильхам Алиев также отметил необходимость определения привлекательных направлений сотрудничества.
Напомнив, что в Азербайджане обучается большое число студентов из Африки, глава государства сказал, что в нашей стране действуют стипендиальные программы для студентов из государств-членов Движения неприсоединения и Организации исламского сотрудничества, которыми могут воспользоваться и гвинейские студенты.
Отметив, что Азербайджан поделился с рядом стран опытом служб ASAN и DOST, Президент Ильхам Алиев сказал, что имеются возможности для сотрудничества в этой сфере и с Гвинеей.
Выразив признательность за добрые слова, посол в первую очередь передал главе нашего государства приветствия Президента Гвинейской Республики Мамади Думбуи.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за приветствия, попросил передать и его приветствия Президенту Гвинеи.
Посол Умар Канде от имени Президента Гвинеи и от имени своей страны выразил соболезнования Президенту и народу Азербайджана в связи с авиакатастрофой.
Умар Канде сказал, что Гвинея заинтересована в сотрудничестве с Азербайджаном в различных областях, и выразил надежду на налаживание стратегического партнерства с нашей страной. Он отметил, что это, в свою очередь, послужит выдвижению совместных инициатив, в частности в ООН, Организации исламского сотрудничества и Движении неприсоединения. Выразив удовлетворение отношениями в рамках международных организаций, посол подчеркнул наличие хороших возможностей для сотрудничества между нашими странами в сферах образования, горнодобывающей промышленности, электронного правительства.
В ходе беседы была отмечена важность установления прямых связей с профильными экономическими структурами нашей страны, изучения перспектив экономического сотрудничества и обмена делегациями в сфере экономики для его развития.