"Cybertruck"ı partladan amerikalı cinayəti "ChatGPT" vasitəsilə hazırlayıb
"Tesla Cybertruck" elektromobilini Las-Veqasda (Nevada ştatı) ABŞ-nin yeni seçilmiş Prezidenti Donald Trampa məxsus hotelin yanında partlatmaqda şübhəli bilinən şəxs öz cinayətini hazırlayarkən "ChatGPT" generativ süni intellektindən istifadə edib.
-ın NBC-yə istinadən verdiyi məlumata görə, bu barədə şəhər polisinin şerifi Kevin Makmahill məlumat verib.
Bildirilir ki, şübhəli şəxs Metyu Livelsberger süni intellekt vasitəsilə ona nə qədər partlayıcı lazım olacağını və harada fişəng ala biləcəyini öyrənməyə çalışıb.
"Bizdə şübhəli şəxsin hücumu planlaşdırmaq üçün "ChatGPT" süni intellektindən istifadə etdiyinə dair sübutlar var", - deyə şerif bildirib.
Şerif qeyd edib ki, bu, ABŞ ərazisində "ChatGPT"dən bu məqsədlə istifadənin ona məlum olan ilk halıdır.
"Biz başa düşürdük ki, süni intellekt bu və ya digər şəkildə həyatımıza dəyişikliklər gətirəcək", - deyə Makmahill əlavə edib.
Polis şübhəli şəxsin sorğularına süni intellektin hansı cavabları verdiyini açıqlamayıb.
"ChatGPT"ni hazırlayan "OpenAI" şirkətinin nümayəndəsi bildirib ki, onların süni intellekt modelləri cinayətlərin planlaşdırılması üçün nəzərdə tutulmayıb və qanunsuz hərəkətlərdən çəkindirir.
"Bu hadisə bizi kədərləndirib, biz süni intellekt alətlərindən məsuliyyətli istifadə ideyasına sadiqik. Modellərimiz zərərli təlimatlar verməmək və zərərli kontenti minimuma endirmək üçün hazırlanıb. Bu halda "ChatGPT" artıq internetdə sərbəst əlçatan olan məlumatlarla cavab verib, həmçinin zərərli və qanunsuz hərəkətlərdən çəkindirməyə çalışıb", - deyə "OpenAI"nin nümayəndəsi bildirib.
Xatırladaq ki, yanvarın 1-də Las-Veqasda "Trump International Hotel"in 64 mərtəbəli binasının yanında "Tesla Cybertruck" pikapı partladılıb. Hadisə nəticəsində bir nəfər (şübhəlinin özü) həlak olub, daha yeddi nəfər xəsarət alıb. Partlayışda şübhəli bilinən şəxs məzuniyyətdə olan ABŞ ordusunun xüsusi təyinatlı qüvvələrinin çavuşu olub. KİV-in məlumatına görə, o, Əfqanıstanda xidmət edib, həmçinin Gürcüstana, Konqo Respublikasına və Ukraynaya göndərilib, lakin hansı statusda və nə vaxt orada olduğu dəqiqləşdirilmir.скачать dle 11.3

Подозреваемый в подрыве Cybertruck у отеля Трампа готовил преступление при помощи ChatGPT
"У нас есть доказательства того, что подозреваемый использовал искусственный интеллект ChatGPT, чтобы спланировать атаку", - сказал он на пресс-конференции во вторник. По сведениям правоохранителей, подозреваемый Мэттью Лайвелсбергер при помощи ИИ пытался выяснить, в том числе, какое количество взрывчатки ему потребуется и где он может приобрести фейерверки.
"Мы понимали, что ИИ так или иначе внесет изменения в наши жизни", - отметил шериф, добавив, что это "первый известный ему случай использования ChatGPT на территории США" в таких целях. Какие ответы дал искусственный интеллект на запросы подозреваемого, полиция не уточнила.
Представитель компании OpenAI, разработавшей ChatGPT, утверждает, что ее модели ИИ не предназначены для планирования преступлений и предостерегают от совершения противоправных действий. "Нас огорчил этот инцидент, мы привержены идее ответственного использования инструментов ИИ. Наши модели разработаны таким образом, чтобы не давать вредоносных инструкций и сводить к минимуму вредоносный контент. В данном случае ChatGPT ответил при помощи информации, которая уже была в свободном доступе в интернете, и предостерег от вредоносных и незаконных действий", - заявил представитель OpenAI.
Взрыв пикапа Cybertruck произошел 1 января у 64-этажного отеля Trump International Hotel в Лас-Вегасе. В результате инцидента один человек погиб, еще семь пострадали. Подозреваемый в подрыве был сержантом спецназа армии США, находившимся в отпуске. По данным СМИ, он служил в Афганистане, также его направляли в Грузию, Республику Конго и в Украину, но в каком именно статусе и когда он там находился, не уточняется.