326 milyonluq qaçaqmalçılıq edənlərin məhkəməsində ittiham aktı ELAN OLUNDU
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən istintaqı aparılmış cinayət işi üzrə saxlanılan şəxslər barəsində məhkəmə prosesi olub.
APA-a istinadla xəbər verir ki, Sumqayıt Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Fəhmin Hümbətovun sədrliyi ilə iş üzrə baxış iclası keçirilib.
Təqsirləndirilən Elvin Şirinovun müdafiəçisi vəsatətlə çıxış edərək məhkəmələrin qapalı keçirilməsini istəyib. Digər müdafiəçilər də ittiham aktında kommersiya sirlərinin olduğunu əsas gətirərək eyni vəsatətlə çıxış ediblər.
Məhkəmə vəsatəti əsassız sayaraq qəbul etməyib.
Daha sonra dövlət ittihamçısı ittiham aktını elan edib:
"Zöhrab Raqub oğlu Hidayətov Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada dövlət qeydiyyatına alınmadan və xüsusi razılıq tələb olunduğu halda belə razılıq olmadan xüsusilə külli miqdarda gəlir əldə etmək üçün sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olub, habelə qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında sənədlərdən aldatma yolu ilə istifadə etməklə və düzgün bəyan etməməklə xüsusilə külli miqdarda malları Azərbaycan Respublikasının gömrük sərhədindən keçirərək qaçaqmalçılıq cinayəti törədib.
Belə ki, o, 1 yanvar 2022-ci il tarixindən 24 dekabr 2023-cü il tarixinədək olan müddət ərzində Xudat, Bərdə, Yevlax, həmçinin 25 dekabr 2023-cü il tarixində Xudat, Xaçmaz, Bərdə və digər rayonlarda dövlət qeydiyyatına alınmadan kənd təsərrüfatı istehsalçılarından, bu sahədə qeyri-rəsmi gömrük broker xidməti göstərən şəxslərdən 1 nəqliyyat vasitəsi, yəni yük avtomobili, vaqon üçün 100 manat məbləğində qeyri-rəsmi haqq müqabilində sonuncuların kənd təsərrüfatı məhsullarının vergi orqanlarında fərdi sahibkar kimi qeydiyyata alınmasını təmin etdiyi Elvin Valeh oğlu Şirinovun və Qaçqın Şura oğlu Hümbətovun adından ixrac edilməsini təşkil edib qanunsuz sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olaraq ümumilikdə 1 559 400 manat məbləğində xüsusi külli miqdarda gəlir əldə edib, E.Şirinov və Q.Hümbətovla qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında həmin məhsulların ixrac üçün ərazi gömrük orqanlarına mallar barədə sahiblik, sərəncam vermə hüquqlarını təsdiq edən sənədlərində həmin məhsulların guya E.Şirinov və Q.Hümbətova məxsus olmalarına dair qeydlər aparmaqla, müvafiq sənədlərdən aldatma yolu ilə istifadə etməklə və düzgün bəyan etməyərək 326 milyon 69 min 684 manat məbləğində xüsusilə külli miqdarda malları Azərbaycan Respublikasının gömrük sərhədindən xarici ölkələrə keçirməklə qaçaqmalçılıq əməlləri törədib".
Təqsirləndirilən şəxslər ibtidai istintaq zamanı özlərini təqsirli bilib etirafedici ifadələr verməklərinə baxmayaraq, məhkəmə zamanı elan olunan ittiham ilə tam razılaşmayıblar.
Məhkəmə şahid ifadəsi ilə davam edib.
Məhkəməyə şahid kimi dəvət olunmuş şəxs ifadəsində təqsirləndirilən şəxsləri tanımadığını, iş materiallarına əlavə olunmuş gömrük sənədlərində təqsirləndirilən şəxslərin guya ondan kənd təsərrüfatı məhsulunu satın alıb xaricə ixrac etdikləri göstərilsə də o, heç kimə mal satmadığını, həmin şəxslərlə iş birliyinin olmadığını və bu şəxslərin belə saxta sənədlər tərtib etdiklərindən xəbərsiz olduğunu göstərib.
Daha sonra, məhkəmə iclasa gəlməyən digər şahidlərin məhkəməyə məcbur gətirilməsi barədə qərar qəbul edib.
Növbəti məhkəmə prosesi 2025-ci il yanvarın 16-na təyin olunub.
Qeyd edək ki, təqsirləndirilən şəxslər Cinayət Məcəlləsinin 192.3.2 və 206.3.2-ci maddələri ilə ittiham olunur.
Təqsirləndirilən şəxslərdən Elvin Şirinov barədə bəzi maraqlı detallar mətbuata məlumdur.
Belə ki, ötən illər üzrə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) "İxrac icmalı"larına əsasən, əvvəllər, məsələn 2021-ci ildə Elvin Şirinov ümumiyyətlə qeyri-dövlət (özəl) ixracatçı subyektlər sırasında yer almadığı halda, 2023-cü ildə qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin sıralanmasında birdən-birə ilk onluqda 1-ci yeri tutub.
Belə bir reytinq sıçrayışı mətbu orqanların da diqqətindən qaçmayıb, "kiçik bir torpaq sahəsi belə olmayan" 2700187092 VÖEN-li fərdi sahibkar - kənd təsərrüfatı məhsulları ixracatçısı barədə təbii suallar səsləndirilib.
DTX-də aparılan istintaqla müəyyən olunub ki, Elvin Şirinov digər təqsirləndirilən şəxs Zöhrab Hidayətov tərəfindən qurulmuş kölgə iqtisadiyyatı maxinasiyasının iştirakçılarından yalnız biridir.
Belə maxinasiyalar ilə xarici valyuta ölkədən kənd təsərrüfatı mallarının satışı adı ilə çıxarılır. Lakin sonradan qanunvericiliyin tələblərinə zidd olaraq ölkəyə geri qaytarılmır.скачать dle 11.3

Дело о контрабанде на 326 млн манатов: раскрыта масштабная схема незаконного предпринимательства
В Сумгайытском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Фахмина Гумбатова прошло заседание по резонансному делу о контрабанде, расследование которого вело Государственная служба безопасности (ГСБ) Азербайджана.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на АПА.
Защитник обвиняемого Эльвина Ширинова выступил с ходатайством о проведении судебных заседаний в закрытом режиме. Другие адвокаты также поддержали это ходатайство, ссылаясь на наличие коммерческой тайны в обвинительном акте. Однако суд счел ходатайство необоснованным и отклонил его.
Согласно оглашенному государственным обвинителем обвинительному акту, Зохраб Гидаятов в период с 1 января 2022 года по 24 декабря 2023 года в Худате, Барде, Евлахе, а также 25 декабря 2023 года в Худате, Хачмазе, Барде и других районах занимался незаконной предпринимательской деятельностью без государственной регистрации, получая особо крупный доход.
Кроме того, Гидаятов в составе группы заранее сговорившихся лиц, используя поддельные документы и недостоверное декларирование, переместил через таможенную границу Азербайджана товары на особо крупную сумму, совершив тем самым контрабанду.
По данным следствия, Гидаятов организовывал экспорт сельхозпродукции от имени Эльвина Ширинова и Гачгына Гумбатова, получая неофициальную плату в размере 100 манатов за каждое транспортное средство - грузовик или вагон. Всего он получил незаконный доход в размере 1 559 400 манатов.
Гидаятов, Ширинов и Гумбатов, действуя в составе организованной группы, внесли в документы ложные сведения о принадлежности экспортируемых товаров Ширинову и Гумбатову, использовали поддельные документы и недостоверно задекларировали товары на сумму 326 069 684 маната, переместив их через таможенную границу Азербайджана в зарубежные страны.
Несмотря на то, что во время предварительного следствия обвиняемые признали свою вину и дали признательные показания, в ходе судебного заседания они не согласились с предъявленным обвинением в полном объеме.
Суд продолжил заслушивать показания свидетелей. Вызванный в качестве свидетеля человек заявил, что не знает обвиняемых. Хотя в таможенных документах, приобщенных к материалам дела, указано, что обвиняемые якобы приобрели у него сельскохозяйственную продукцию для экспорта за границу, свидетель отметил, что никому ничего не продавал, не имел деловых отношений с этими лицами и не знал о подготовке ими таких фальшивых документов.
Затем суд принял решение о принудительном приводе других свидетелей, не явившихся на заседание. Следующее судебное заседание назначено на 16 января 2025 года.
Обвиняемым вменяются статьи 192.3.2 (незаконное предпринимательство, совершенное с получением особо крупного дохода) и 206.3.2 (контрабанда, совершенная группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса.
Некоторые интересные подробности об одном из обвиняемых, Эльвине Ширинове, стали известны прессе. Согласно "Обзорам экспорта" Центра анализа экономических реформ и коммуникаций за прошлые годы, если в 2021 году Эльвин Ширинов вообще не входил в число частных (негосударственных) экспортеров, то в 2023 году он внезапно занял 1-е место в первой десятке рейтинга негосударственных экспортеров.
Такой резкий скачок в рейтинге не остался незамеченным для СМИ, которые задавались закономерными вопросами об индивидуальном предпринимателе-экспортере сельхозпродукции с VÖEN 2700187092 (идентификационный номер налогоплательщика), "не имеющем даже небольшого земельного участка".
Следствием, проведенным в СГБ, установлено, что Эльвин Ширинов является лишь одним из участников теневой экономической махинации, организованной другим обвиняемым Зохрабом Гидаятовым.
С помощью таких махинаций иностранная валюта выводилась из страны под видом продажи сельскохозяйственных товаров. Однако впоследствии, вопреки требованиям законодательства, она не возвращалась в страну.скачать dle 11.3