326 milyonluq qaçaqmalçılığın məhkəməsi - Cinayət işinin DETALLARI
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən istintaqı aparılmış cinayət işi üzrə xüsusilə külli miqdarda qaçaqmalçılıq və digər əməllərdə təqsirləndirilən Zöhrab Raqub oğlu Hidayətov, Elvin Valeh oğlu Şirinov və Qaçqın Şura oğlu Hümbətov barəsində məhkəmə prosesi davam etdirilib.
"Report"a istinadla xəbər verir ki, Sumqayıt Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Fəhmin Hümbətovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə cinayət işi üzrə baxış iclası keçirilib.
Məhkəmə şahid ifadələri ilə davam edib. Şahid kimi ifadə verən İbrahim İbrahimov bildirib ki, Azərbaycandan xaricə maşınlarla meyvə-tərəvəz ixrac edir. İxrac olunan malları sənədləşdirmək üçün Rusiya Federasiyasında yaşayan qardaşı Cəfər İbrahimov vasitəsilə Elvin Şirinovla tanış olub. Daha sonra Elvin Şirinov Zöhrab Hidayətovu işçisi kimi İbrahim İbrahimova təqdim edib.1 il yarım müddət ərzində Elvin Şirinova məxsus şirkət ilə mallar ölkə xaricinə ixrac edilib. Ölkədən çıxan hər maşın üçün Elvin Şirinova nağd şəkildə 150 manat vəsait ödənilib.
Şahid kimi ifadə verən Murad Əsgərov 3 il öncə Zöhrab Hidayətovu tanıdığını qeyd edib. Azərbaycandan ölkə xaricinə göndərilən müxtəlif təyinatlı mallara görə hər maşın üçün Zöhrab Hidayətova 100 manat ödədiyini bildirib.
Təqsirləndirilən şəxslərin vəkilləri şahidlərə öz suallarını ünvanlayıblar.
Şahidlərin bir qismi məhkəmədə iştirak etmədiyi üçün məhkəmə fevralın 13-ü saat 16:30-a təyin edilib.
Qeyd edək ki, təqsirləndirilən şəxslər Cinayət Məcəlləsinin 192.3.2 və 206.3.2-ci maddələri ilə ittiham olunur. Belə ki, Zöhrab Hidayətov müxtəlif hüquqi və fiziki şəxslərə aid məhsulların ölkədən saxta yolla sahibkar kimi qeydiyyatdan keçirdiyi Elvin Şirinovun və Qaçqın Hümbətovun adından ixrac olunmasını təşkil edib, ixrac üçün nəzərdə tutulan bu məhsulların istehsalçılarının guya həmin şəxslər olduğuna dair gömrük orqanlarına saxta sənədlər təqdim edib, 326 milyon manatdan çox xüsusilə külli miqdarda məhsulları düzgün bəyan etməyərək xaricə çıxarmaqla qaçaqmalçılıq edib, bu qanunsuz əməllər eyni zamanda nağd pul vəsaitlərinin ölkədən çıxarılması və geri qaytarılmaması, kölgə iqtisadiyyatı qurulması üsulu olub.
Təqsirləndirilən şəxslərdən Elvin Şirinov barədə bəzi maraqlı detallar mətbuata məlumdur. Belə ki, ötən illər üzrə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) "İxrac icmalı"larına əsasən, əvvəllər, məsələn 2021-ci ildə Elvin Şirinov ümumiyyətlə qeyri-dövlət (özəl) ixracatçı subyektlər sırasında olmadığı halda, 2023-cü ildə qəfildən qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin sıralanmasında ilk onluqda 1-ci yeri tutub. Belə bir reytinq sıçrayışı mətbu orqanların da diqqətindən qaçmamış, "kiçik bir torpaq sahəsi belə olmayan" 2700187092VÖEN-li fərdi sahibkar - kənd təsərrüfatı məhsulları ixracatçısı barədə təbii suallar səsləndirilmişdi. Məhkəmə baxışında olan iş üzrə isə Elvin Şirinovun adı əvvəllər heç yerdə keçməyən, hazırda həbsdə olan digər təqsirləndirilən Zöhrab Hidayətov tərəfindən qurulmuş böyük kölgə iqtisadiyyatı maxinasiyasının iştirakçılarından yalnız biridir. Belə maxinasiyaların pul vəsaitlərinin ölkədən başqa ad altında çıxarılması - məsələn, alınan "kənd təsərrüfatı məhsulları" formasında çıxarılması və geri qaytarılmaması məqsədləri ilə bağlı olduğu məlum olub.скачать dle 11.3

Громкое дело о контрабанде на 326 млн: подробности судебного процесса
В Сумгайытском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Фахмина Гумбатова прошло очередное заседание по громкому делу о контрабанде в особо крупных размерах, следствие которого велось Службой государственной безопасности (СГБ) Азербайджанской Республики (АР).
Как сообщает Report, на скамье подсудимых - Зохраб Хидаятов, Эльвин Ширинов и Гачгын Гумбатов, обвиняемые в контрабанде и других преступлениях.
На процессе были заслушаны показания свидетелей. Свидетель Ибрагим Ибрагимов рассказал, что экспортировал из Азербайджана за границу фрукты и овощи. Для оформления документов на экспортируемые товары он через своего брата Джафара Ибрагимова, проживающего в России, познакомился с Э.Шириновым. Позже Ширинов представил Ибрагимову Зохраба Хидаятова как своего работника. В течение полутора лет товары экспортировались за границу через фирму, принадлежащую Эльвину Ширинову. За каждую машину, вывозившую товар из страны, Ширинову платили наличными 150 манатов.
Другой свидетель Мурад Аскеров отметил, что познакомился с З.Хидаятовым 3 года назад. Он платил Хидаятову по 100 манатов за каждую машину с различными товарами, отправляемую из Азербайджана за границу.
Адвокаты обвиняемых задали свои вопросы свидетелям. Из-за неявки некоторых свидетелей суд отложен на 16:30 13 февраля.
Отметим, обвиняемым вменяются статьи 192.3.2 (незаконное предпринимательство, совершенное с получением особо крупного дохода) и 206.3.2 (контрабанда, совершенная группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса АР.
Согласно материалам дела, З.Хидаятов организовал вывоз из страны продукции, принадлежащей различным юридическим и физическим лицам, от имени Э.Ширинова и Г.Гумбатова, которых он незаконно зарегистрировал в качестве предпринимателей, и представил в таможенные органы фальшивые документы о том, что эти лица являются производителями данных товаров, предназначенных для экспорта. Таким образом, ему удалось вывезти за границу товары на сумму более 326 млн манатов без должного декларирования. Эти действия служили способом вывода наличных средств из страны и создания теневой экономики.
Некоторые интересные подробности об одном из обвиняемых, Эльвине Ширинове, стали известны прессе. Согласно "Обзорам экспорта" Центра анализа экономических реформ и коммуникаций за прошлые годы, если в 2021 году Эльвин Ширинов вообще не входил в число частных (негосударственных) экспортеров, то в 2023 году он внезапно занял 1-е место в первой десятке рейтинга негосударственных экспортеров.
Такой резкий скачок в рейтинге не остался незамеченным для СМИ, которые задавались закономерными вопросами об индивидуальном предпринимателе-экспортере сельхозпродукции с VÖEN 2700187092 (идентификационный номер налогоплательщика), "не имеющем даже небольшого земельного участка".
Следствием, проведенным в СГБ, установлено, что Эльвин Ширинов является лишь одним из участников теневой экономической махинации, организованной другим обвиняемым Зохрабом Хидаятовым.
С помощью таких махинаций иностранная валюта выводилась из страны под видом продажи сельскохозяйственных товаров. Однако впоследствии, вопреки требованиям законодательства, она не возвращалась в страну.скачать dle 11.3