"Formula-1"ə ayrılan pulların mənimsənilməsi ilə bağlı məhkəmə
Bakı Şəhər Halqası (BŞH) Əməliyyat Şirkətinin İdman əməliyyatları şöbəsinin rəisi işləmiş Çingiz Mehdiyevin cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi davam etdirilib.
"Report" xəbər verir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Leyla Əsgərova-Məmmədovanın sədrliyi ilə keçirilən prosesdə şahid Zaur Məlikaslanov ifadə verib.
O deyib ki, BŞH-də Təchizat şöbəsinin direktoru olub:
"Şirkətlər haqqında sənədləri Çingiz müəllimdən alırdım. Bütün alınan mallar hər departament üzrə bölünürdü. Xarici şirkətlərlə müqavilə bağlanırdı. Onlardan "Formula-1" üçün lazım olan geyimlər və digər vasitələr idxal edilirdi. Çingiz Mehdiyevin təklif etdiyi şirkətlərə ona görə etibar edirdik ki, onlar "Formula-1"in standartlarına uyğun idi. "Dayton İnvestment LTD" şirkəti ilə müqavilə bağlananda mən iştirak etməmişdim. Danışıqları Çingiz müəllim aparırdı. Sifarişləri isə mən verirdim. Alınan mallar spesifik mallar idi. Mal alınandan, təhvil təslim olandan sonra ödəniş edilirdi".
Şahidin sözlərinə görə, Çingiz Mehdiyevin hər hansı malların alınması üçün əmr vermək səlahiyyəti yox idi. O, bildirib ki, maliyyə ilə bağlı sənədləri təchizat, maliyyə və departament direktoru imzalayıb.
"Çingiz müəllimin sifariş etdiyi mallarla gələn mallar arasında fərq yox idi. Təhvil-təslim aktlarına görə malları alırdıq. Qiymətlərlə bağlı hər hansı bir kriteriya yox idi. Bu razılaşma əsasında həyata keçirilirdi. Qiyməti birinci il Çingiz müəllim, sonra isə biz müəyyən edirdik. Bununla bağlı bütün səlahiyyətlər Çingiz Mehdiyevə verilmişdi. Bu onun təcrübəsindən irəli gəlirdi", - deyə şahid ifadəsində qeyd edib.
Məhkəmənin növbəti iclası yanvarın 13-nə təyin olunub.
Qeyd edək ki, Çingiz Mehdiyev "Formula-1" yarışının təşkili üçün ayrılmış 400 min manata yaxın pul vəsaitini mənimsəməkdə ittiham olunur.

Продолжился суд по делу о присвоении средств, выделенных на "Формулу-1"
В Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Лейлы Аскеровой-Мамедовой продолжился судебный процесс по уголовному делу Чингиза Мехдиева, бывшего начальника отдела спортивных операций операционной компании Baku City Circuit (BCC).
Как сообщает Report, на процессе дал показания свидетель Заур Меликасланов.
Он рассказал, что работал директором отдела снабжения в BCC. "Документы о компаниях я получал от Чингиза Мехдиева. Все закупленные товары распределялись по каждому департаменту. Заключались контракты с иностранными компаниями. У них импортировались одежда и другие средства, необходимые для "Формулы-1". Мы доверяли компаниям, предложенным Чингизом Мехдиевым, потому что они соответствовали стандартам "Формулы-1", - отметил свидетель.
Он отметил, что не присутствовал при заключении договора с компанией Dayton Investment LTD. "Переговоры вел Чингиз муаллим. А заказы делал я. Приобретаемые товары были специфическими. Оплата производилась после получения и приемки товара", - добавил Меликасланов.
По его словам, Чингиз Мехдиев не имел полномочий отдавать распоряжения о закупке каких-либо товаров. Финансовые документы подписывали директора снабжения, финансов и департамента. Разницы между товарами, заказанными Чингизом Мехдиевым, и поступившими товарами не было. Товары принимались по актам приема-передачи.
"Не было никаких критериев по ценам. Это осуществлялось на основе договоренности. В первый год цены определял Чингиз муаллим, а потом уже мы сами. Все полномочия по этому вопросу были у Чингиза Мехдиева благодаря его опыту", - отметил свидетель в своих показаниях.
Следующее заседание суда назначено на 13 января.
Отметим, Чингиз Мехдиев обвиняется в присвоении около 400 тысяч манатов, выделенных на организацию гонки "Формулы-1" в Баку. Во время следствия в его отношении была избрана мера пресечения, не связанная с арестом.скачать dle 11.3