"Formula-1"də 400 min manatı mənimsəməkdə təqsirləndirilən Çingiz Mehdiyevə yeni cəza istənildi (YENİLƏNİB)
13.03.2025 14:43 1 200
"Formula-1" yarışlarının təşkili zamanı 400 min manata yaxın yeyintidə təqsirləndirilən Bakı Şəhər Halqası (BŞH) Əməliyyat Şirkətinin keçmiş şöbə müdiri Çingiz Mehdiyevin cinayət işi üzrə məhkəmə yekunlaşıb.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Leyla Əsgərova-Məmmədovanın sədrliyi ilə keçirilən son prosesdə hökm gözlənilirdi. Çingiz Mehdiyev mənimsənilən məbləği son anda tam ödədiyi üçün dövlət ittihamçısı təklif edilən cəzanı dəyişərək, onun 3 il şərti azadlıqdan məhrum olunmasını yenidən təklif edib.
Xatırladaq ki, ötən proses zamanı dövlət ittihamçısı Çingiz Mehdiyevin 10 il azadlıqdan məhrum olunmasını məhkəməyə təklif etmişdi.
Qeyd edək ki, ittihama görə Çingiz Mehdiyev Gənclər və İdman Nazirliyi vasitəsilə BŞH Əməliyyat Şirkətinə 2016-2018-ci illərdə Bakıda keçirilən "Formula-1" yarışlarının təşkilinə ayrılmış 397 min 852.82 manat vəsaiti mənimsəməkdə təqsirləndirilib. Bundan başqa, Çingiz Mehdiyev ona etibar edilmiş vəsaiti hissə-hissə olmaqla 2020-ci ilin fevral-noyabr aylarında qardaşı Zaur Mehdiyevin ABŞ-nin "Bank of Amerika" bankındakı hesabına 1 milyon 436 min 735.18 manatı köçürməklə leqallaşdırıb.
İttihamda daha sonra qeyd edilib ki, yarışların təşkilində müxtəlif avadanlıqların, geyimlərin qiymətləri artıq göstərilib və nəticədə lazım olduğundan daha çox vəsait ayrılıb. Çingiz Mehdiyev bu üsulla vəsaitləri ələ keçirməkdə də təqsirləndirilir. Ona həm də cinayət yolu ilə əldə olunmuş vəsaitlərin mənimsənilməsi ittihamı verilib. Keçmiş şöbə müdiri həmin vəsaitləri Seyşel adalarında anası Leyla Əliyevanın adına açdığı şirkətin və ailə sürücüsü Mais Abdullayevin hesablarına köçürüb.
Qeyd edək ki, həmin vaxt əməliyyat şirkətinin sabiq icraçı direktoru mərhum gənclər və idman naziri Azad Rəhimovun oğlu Arif Rəhimov olub.
"Formula-1"ə ayrılan dövlət vəsaitini mənimsəməkdə və cinayət yolu ilə qazanılmış pulları leqallaşdırmaqda ittiham olunan Bakı Şəhər Halqası (BŞH) Əməliyyat Şirkətinin keçmiş şöbə rəisi Çingiz Mehdiyevin məhkəməsi yekunlaşır.
"Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Leyla Əsgərova-Məmmədovanın sədrliyi ilə keçirilən bugünkü iclasda hökmün elan ediləcəyi gözlənilir.
Prokuror Çingiz Mehdiyevə 10 il həbs cəzası tələb etmişdi. Onun vəkili Faiq Nəcəfov son anda məhkəməyə mənimsəmə epizodu üzrə dövlətə dəymiş ziyanın tam ödənilməsi ilə bağlı ərizə təqdim edib.
Məlum olub ki, Çingiz Mehdiyev 397 892 manatlıq ziyanın qalan 297 892 manatını da son gündə ödəyib. 100 min manatın isə ibtidai istintaq vaxtı ödəməsi barədə əvvəl məlumat verilmişdi.
Müdafiə tərəfi bunu nəzərə alaraq cinayət işinə xitam verilməsini xahiş edib.
Prokuror məsləhətləşmə üçün məhkəmədən vaxt istəyib. Prosesdə birsaatlıq fasilə elan olunub.
Qeyd edək ki, Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin üstünü açdığı bu cinayət 2015-2020-ci illəri əhatə edib.скачать dle 11.3

Запрошено новое наказание для Чингиза Мехдиева, обвиняемого в присвоении почти 400 000 манатов (ОБНОВЛЕНО)
13.03.2025 14:43 1 239
Завершился судебный процесс над бывшим руководителем отдела компании-оператора Baku City Circuit Чингизом Мехдиевым, обвиняемым в хищении государственных средств, выделенных на "Формулу-1", и легализации денежных средств, полученных преступным путем.
На последнем заседании в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Лейлы Аскеровой-Мамедовой ожидался приговор. Поскольку Чингиз Мехдиев в последний момент полностью возместил присвоенную сумму, государственный обвинитель изменил предложенное наказание и рекомендовал приговорить его к 3 годам лишения свободы условно.
Напомним, что в ходе предыдущего судебного разбирательства государственный обвинитель предложил суду приговорить Чингиза Мехтиева к 10 годам лишения свободы.
Согласно обвинительному акту, в 2016-2018 годах Чингиз Мехдиев присвоил 397 852.82 манатов, выделенных Министерством молодежи и спорта операционной компании BCC на организацию гонок "Формулы-1" в Баку. Кроме того, Мехдиев легализовал доверенные ему средства, переведя в период с февраля по ноябрь 2020 года 1 436 735.18 манатов частями на счет своего брата Заура Мехдиева в американском банке Bank of America. В обвинении далее отмечается, что при организации гонок завышались цены на различное оборудование и одежду, в результате чего выделялось больше средств, чем требовалось. Для закупки оборудования и оказания услуг для организации гонок заключались договоры с компанией матери и водителем Чингиза Мехдиева. Экс-начальник отдела перевел полученные преступным путем средства на счета компании, открытой на имя его матери Лейлы Алиевой на Сейшельских островах, и семейного водителя Маиса Абдуллаева. В этот период исполнительным директором Baku City Circuit был Ариф Рагимов - сын покойного министра молодежи и спорта Азада Рагимова.
Завершается судебный процесс над бывшим руководителем отдела компании-оператора Baku City Circuit Чингизом Мехдиевым, обвиняемым в хищении государственных средств, выделенных на "Формулу-1", и легализации денежных средств, полученных преступным путем.
Как сообщает Qafqazinfo, ожидается, что приговор будет оглашен на сегодняшнем заседании Бакинского суда по тяжким преступлениям под председательством судьи Лейлы Аскеровой-Мамедовой.
Прокурор потребовал приговорить Чингиза Мехдиева к 10 годам лишения свободы. Его адвокат Фаиг Наджафов представил документ о полной компенсации ущерба, причиненного государству.
Выяснилось, что в последний день судебного заседания Ч.Мехдиев вернул оставшиеся 297 892 маната, компенсировав ущерб государству.
Учитывая это, защита ходатайствовала о прекращении уголовного дела.
Прокурор попросил у суда время для консультаций. Процесс был прерван на час.
Следствие установило, что Чингиз Мехдиев присвоил 397 852 маната государственных средств. Чтобы скрыть истинный источник полученных им денег, он легализовал их, переведя крупные суммы денег в иностранные банки. В ходе следствия Ч.Мехдиев вернул в госбюджет 100 000 манатов из присвоенной им суммы.
Отметим, что раскрытое Главным управлением по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре преступление охватывает период 2015-2020 годов.скачать dle 11.3