09.12.2024 15:16 1 323
Astara Gömrük İdarəsinin əməkdaşları tərəfindən həyata keçirilən əməliyat-axtarış və gömrük nəzarəti tədbirləri nəticəsində tranzit keçən daha bir alma yüklü avtomobildən külli miqdarda narkotik vasitə aşkar edilib.
Bu barədə Dövlət Gömrük Komitəsinin Mətbuat Xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının ərazisindən tranzit keçməklə İran İslam Respublikasından Rusiya Federasiyasına alma yükü aparan nəqliyyat vasitəsinə "Cənub-Astara" gömrük postunda kinoloji xidmət itinin tətbiqi ilə gömrük yoxlaması keçirilib.
"Xidməti it nəqliyyat vasitəsinin qoşqusundakı 4 paletə reaksiya verib. Yoxlama zamanı həmin paletlərdəki yeşiklərdə üzəriləri alma yükü ilə örtülməklə gömrük nəzarətindən gizlədilən 126 bağlamada qablaşdırma ilə birlikdə, ümumi çəkisi 78 kiloqram 332 qram narkotik vasitə - marixuana aşkar edilib", - deyə məlumatda bildirilib.
Qeyd edək ki, bu ayın əvvəlində Astara Gömrük İdarəsinin əməkdaşları tərəfindən Azərbaycan ərazisindən tranzit keçməklə İrandan Rusiyaya alma yükü aparan nəqliyyat vasitələrinə gömrük baxışı keçirilərkən 36 kq 20 qr və 31 kq 805 qr narkotik vasitə - marixuana aşkar olunub.скачать dle 11.3

78 кг марихуаны под прикрытием яблок: перехвачена крупная партия наркотиков
В результате оперативно-разыскных и таможенных контрольных мероприятий, проведенных сотрудниками Астаринского таможенного управления, в автомобиле с грузом яблок, следовавшем транзитом, было обнаружено крупное количество наркотических средств.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Государственного таможенного комитета, на таможенном посту "Юг-Астара" был проведен таможенный досмотр транспортного средства с применением служебной собаки, перевозившего груз яблок из Исламской Республики Иран в Российскую Федерацию транзитом через территорию Азербайджанской Республики.
"Служебная собака среагировала на 4 паллеты в прицепе транспортного средства. В ходе досмотра в ящиках на этих паллетах, скрытых под грузом яблок от таможенного контроля, было обнаружено 126 упаковок с наркотическим средством - марихуаной, общим весом вместе с упаковкой 78 кг 332 г. По факту ведется расследование", - говорится в информации.
Отметим, что в начале этого месяца сотрудниками Астаринского таможенного управления при проведении досмотра транспортных средств, перевозивших груз яблок из Ирана в Россию транзитом через территорию Азербайджана, было обнаружено 36 кг 20 г и 31 кг 805 г марихуаны.скачать dle 11.3