Dərmanların heyvanlar üzərində sınaqdan keçirilməsinə daha mərhəmətli alternativ tapılıb
Çin və Böyük Britaniyadan olan alimlər qrupu insan qan-damar strukturlarının üçölçülü çapının yeni metodunu hazırlayıb. Perspektivdə bu, dərmanların sınağı üçün heyvanlardan istifadədən imtina etməyə kömək edəcək.
Tədqiqat "Angewandte Chemie" (AnCh) elmi jurnalında dərc edilib.
PRINCESS (implant edilmiş hüceyrələrin çap strategiyası) adlanan yeni metod biosürtkü kimi xüsusi DNT-hidrogel növündən istifadə edir ki, bu da insan tükündən (80-110 mkm) daha nazik olan 70 mikrometrə (mkm) qədər diametrli ən kiçik mikrovaskulyar şəbəkəni uğurla çap etməyə imkan verir.
Layihənin müəllifləri bildirirlər ki, onların modelinin tətbiqi təkcə humanistlik baxımından deyil, həm də tədqiqatların daha yüksək effektivliyi və dəqiqliyi ilə şərtlənir.
"Heyvanlarda sınaq həmişə insanın dərmana reaksiyasını tam proqnozlaşdırmır, ona görə də insanlarda daha real sınaq mexanizmi hazırlamaq lazımdır və mikrodamarlar onun əsas aspekti olacaq", - deyə tədqiqatın həmmüəllifi, Böyük Britaniyanın Stratklayd Universitetinin professoru Vilyam Şou qeyd edib.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, onların kəşfi regenerativ təbabətdə də irəliləyişlərə nail olmağa imkan verəcək.скачать dle 11.3

Ученые нашли гуманную альтернативу испытаниям лекарств на животных
Международная группа ученых из Китая и Великобритании разработала новый метод трехмерной печати крошечных кровеносных структур человека. В перспективе это поможет отказаться от использования животных для тестирования лекарств.
Исследование опубликовано в научном журнале Angewandte Chemie (AnCh).
Новый метод, получивший название PRINCESS (стратегия печати вживленных клеток), использует в качестве биосмазки особый тип ДНК-гидрогеля, что позволяет успешно напечатать самую маленькую на сегодня микрососудистую сеть диаметром до 70 микрометров (мкм), что тоньше человеческого волоса (80-110 мкм).
По словам авторов разработки, внедрение их модели обусловлено не только соображениями гуманности, но и более высокой эффективностью и точностью исследований.
"Тестирование на животных не всегда служит хорошим предиктором реакции человека на препарат, поэтому необходимо разработать более реалистичный механизм тестирования на людях, и микрососуды будут его ключевым аспектом", - отметил соавтор исследования, профессор Уильям Шоу из Университета Стратклайда в Великобритании.
Специалисты считают, что их открытие также позволит добиться прорывов в регенеративной медицине.скачать dle 11.3