Etik davranış qaydalarını pozduğu üçün vəzifəsindən azad edilən müəllim işə qayıtmaq istəyir
Naxçıvan şəhər 1 nömrəli məktəbin keçmiş müəllimi Səriyyə Qənbərova işdən çıxaırldıqdan sonra məhkəməyə müraciət edib.
"Qaynarinfo"nun məlumatına görə, o, Naxçıvan Şəhər Təhsil Şöbəsini məhkəməyə verib.
Səriyyə Qənbərovanın iddia tələbi işə bərpa və işsiz qaldığı müddət üçün əmək haqqının ödənilməsi ilə bağlıdır. İddiaya Naxçıvan Şəhər Məhkəməsində baxılacaq. Gülsüm Əliyeva iş üzrə hakim təyin edilib.
Səriyyə Qənbərova fiziki tərbiyə müəllimi olub. O, cari ilin sentyabrında sosial şəbəkələrdə işlədiyi məktəbdə hücuma məruz qaldığı barədə paylaşım etmişdi. Bir ay sonra isə buna görə işdən çıxarıldığını bildirmişdi.
Bundan sonra Naxçıvan Muxtar Respublikası (MR) Elm və Təhsil Nazirliyi isə onun işdən çıxarılmasını əmək intizamını pozması ilə əlaqələndirmişdi. Nazirliyin açıqlamasında bildirilirdi ki, Səriyyə Qənbərova 2024-cü ilin sentyabr ayı ərzində əmək intizamını pozaraq işə çıxmayıb və tədris başladıqdan sonra üzrlü səbəb olmadan cədvəl üzrə dərslərinin tədris etməyib.скачать dle 11.3

Уволенная за нарушение этических норм учительница требует восстановления на работе
Работавшая учителем в школе №1 города Нахчыван и уволенная некоторое время назад Сария Ганбарова обратилась в суд.
Как передает Qaynarinfo, она подала иск против Нахчыванского городского отдела образования с требованием восстановить ее на прежней должности и выплатить заработную плату за период вынужденного простоя.
Дело будет рассматриваться в Нахчыванском городском суде под председательством судьи Гюльсум Алиевой.
Напомним, что в сентябре текущего года работавшая учителем физкультуры С.Ганбарова заявила в соцсетях, что подверглась нападению в школе, а через месяц после инцидента была уволена. В Министерстве науки и образования Нахчыванской Автономной Республики пояснили, что причиной ее отстранения стало нарушение трудовой дисциплины. Так, С.Ганбарова регулярно не выходила на работу без уважительной причины и не проводила уроки согласно расписанию.скачать dle 11.3