“Prezident Tramp qətiyyətli qələbə qazanıb. Amerika xalqı ona Ağ evə qayıtmaq və saxta işlərin bütün qalıqlarından xilas olmaq üçün mandat verib. Prezident Trampa qarşı bütün saxta hüquqi hücumlar indi dağıdılıb və biz Amerikanı yenidən böyük etməyə diqqət yetiririk”, – Çun vurğulayıb.
Xatırladaq ki, daha əvvəl hakim Xuan Merçan keçmiş porno aktrisası Stormi Denielsə ödənilmiş pullarla bağlı “Trump Organization” şirkətinin maliyyə sənədlərinin saxtalaşdırılması işi üzrə hökmün çıxarılmasını ertələməyə və işə baxılmasını təxirə salmağa razılıq verib.
May ayının sonunda Tramp maliyyə sənədlərinin saxtalaşdırılması işi üzrə bütün 34 ittiham bəndi üzrə təqsirli bilinib. O, ABŞ tarixində cinayət törətməkdə andlı iclasçılar tərəfindən təqsirli bilinən ilk keçmiş prezident olub. Hökmün çıxarılması sentyabrın 18-nə təyin edilmişdi.
ABŞ-nin keçmiş prezidentinə qarşı araşdırmanın səbəbi “The Wall Street Journal” qəzetinin 2018-ci ilin yanvarında dərc etdiyi məqalə olub. Qəzetin məlumatına görə, respublikaçının 2016-cı il prezident seçkilərində qələbəsindən bir ay əvvəl onun vəkili Maykl Koen keçmiş porno aktrisası Stormi Denielsə Trampla təxminən 10 il əvvəl əlaqəsi barədə məlumatı açıqlamaması üçün 130 min dollar ödəyib.
2018-ci ildə Koen bir neçə ittiham üzrə məhkəmə qarşısına çıxıb, bunlardan biri Trampın seçki kampaniyasının maliyyələşdirilməsi qaydalarının pozulması, o cümlədən Denielsə ödənişlərlə bağlı olub. O zaman prokurorluq dövlət başçısının toxunulmazlığına istinad edərək Trampa qarşı iddia irəli sürməyib. Lakin 2022-ci ilin noyabrında Manhetten dairə prokurorunun ofisi yeni araşdırmaya başlayıb. İstintaqın versiyasına görə, Tramp vəkilinə xərclənən pulları “Trump Organization” şirkəti vasitəsilə məhkəmə xərclərinin ödənilməsi kimi rəsmiləşdirib və mövcud olmayan hüquqi avansa istinad edib. 2023-cü il aprelin 4-də Nyu-York məhkəməsi Trampa qarşı Denielsə ödənişlərlə bağlı ittihamlar irəli sürüb.

Переходная команда Трампа заявила о приостановке дела против избранного президента
"Президент Трамп одержал решительную победу. Американский народ дал ему мандат на возвращение в Белый дом и избавление от всех остатков сфабрикованных дел, - заявил Чун. - Все сфабрикованные правовые атаки против президента Трампа теперь разрушены, и мы сосредоточены на том, чтобы сделать Америку снова великой".
Ранее судья Хуан Мерчан согласился отложить вынесение приговора по делу о подлоге финансовых документов компании Trump Organization при выплате денег бывшей порноактрисе Сторми Дэниэлс и перенести рассмотрение дела.
В конце мая Трамп был признан виновным по всем 34 пунктам обвинения по делу о подлоге финансовых документов. Он стал первым в истории США бывшим президентом, которого жюри присяжных признало виновным в совершении преступления. Вынесение приговора было назначено на 18 сентября.
Поводом для расследования против экс-президента США стала публикация газеты The Wall Street Journal в январе 2018 года. По ее данным, за месяц до победы республиканца на президентских выборах в 2016 году его адвокат Майкл Коэн выплатил бывшей порноактрисе Сторми Дэниэлс $130 тыс., чтобы она не разглашала информацию о связи с Трампом около 10 лет назад.
В 2018 году Коэн предстал перед судом по нескольким обвинениям, одно из которых касалось нарушения правил финансирования избирательной кампании Трампа, включая выплаты Дэниэлс. Тогда прокуратура не стала предъявлять претензий Трампу, сославшись на иммунитет главы государства. Однако в ноябре 2022 года офис окружного прокурора Манхэттена начал новое расследование. По версии следствия, Трамп возместил своему адвокату потраченные деньги, оформив это через компанию Trump Organization как возмещение судебных издержек и сославшись на несуществующий юридический аванс. 4 апреля 2023 года суд в Нью-Йорке выдвинул в отношении Трампа обвинения по делу о выплатах Дэниэлс.