Leyla Əliyeva Bakıda ilk inklüziv iaşə obyekti olan "Kaşalata" kafeni ziyarət edib
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Bakıda əlilliyi olan gənclərin də çalışdığı ilk və yeganə inklüziv iaşə obyekti olan "Kaşalata" kafeni ziyarət edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Leyla Əliyevanı əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev, kafenin həmtəsisçiləri Natavan Məmmədova və Aytən Eynalova qarşılayıblar.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidentinə əlilliyi olan şəxslərin inklüziv mühitdə məşğulluğuna dəstək məqsədilə yaradılan bu inklüziv kafenin fəaliyyəti barədə məlumat verilib. Qeyd olunub ki, Bakının Ü.Hacıbəyli küçəsi, 57 ünvanında yerləşən "Kaşalata" kafe "Birgə və Sağlam" İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə təsis edilib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, KOBİA, SOCAR, "Pasha Holding" və "Trendyol Azərbaycan"ın dəstəyi ilə yaradılan "Kaşalata" kafedə məşğulluğu təmin edilən 20 nəfər gəncdən 10 nəfəri əlilliyi olan şəxslərdir.
Leyla Əliyeva kafedə yaradılmış şərait və iş mühiti ilə tanış olub, burada məşğulluğu təmin edilmiş əlilliyi olan gənclərlə görüşərək onlarla söhbət edib.
Autizmli gənclərdən ibarət "Mavi Ürəklər" xor və ritm qrupu tərəfindən "Sən Ey Uşaqlıq" mahnısı ifa olunub. Autizmli şəxslər Leyla Əliyevaya hazırladıqları əl işlərini hədiyyə ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti "Kashalata" inklüziv kafesinin əməkdaşları ilə xatirə fotoları çəkdirib.скачать dle 11.3

Лейла Алиева посетила первое инклюзивное кафе в Баку
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева посетила кафе "Кашалата" - первое и единственное инклюзивное заведение общественного питания в Баку, где работают также молодые люди с инвалидностью.
Как сообщает Report, Лейлу Алиеву встретили министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев, соучредители кафе Натаван Мамедова и Айтен Эйналова.
Лейле Алиевой была предоставлена информация о деятельности кафе, созданного для поддержки занятости людей с инвалидностью в инклюзивной среде.
Отмечено, что кафе "Кашалата", расположенное по адресу ул. У.Гаджибейли, 57, основано по инициативе ОО Birgə və Sağlam.
В кафе "Кашалата", созданном при поддержке Министерства труда и социальной защиты населения, KOBİA, SOCAR, Pasha Holding и Trendyol Азербайджан, из 20 трудоустроенных молодых людей 10 имеют инвалидность.
Лейла Алиева ознакомилась с созданными условиями и рабочей средой в кафе, побеседовала с трудоустроенными здесь молодыми людьми.
Также хор и ритм-группа "Голубые сердца", состоящая из молодых людей с аутизмом, исполнила песню Sən Ey Uşaqlıq. Люди с аутизмом подарили Лейле Алиевой сделанные ими изделия ручной работы.скачать dle 11.3