Aİ-95 markalı benzinin qiyməti dövlət tərəfindən tənzimlənəcək - RƏSMİ
"Azərbaycanda bir neçə aydır ki, Aİ-95 markalı benzinin istehsalına başlanıb, tənzimlənən qiymətlərlə 1,60 AZN-ə satılır".
APA xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin bu gün keçirilən iclasında "Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında" qanuna təklif edilən dəyişikliyin müzakirəsində Energetika Nazirliyinin İqtisadiyyat şöbəsinin müdiri Rauf Qurbanov bildirib.
O bildirib ki, amma hələ Aİ-95 markalı benzinin qiyməti tənzimlənən qiymətlərlə satılan məhsullar siyahısına daxil edilməyib:
"Yaxınlarda Nazirlər Kabineti tərəfindən Aİ-95-i bu siyahıya salacaqlar. Aİ-98 markalı benzin isə bizdə istehsal edilmir. Ona görə onun qiyməti tənzimlənmir".
Qeyd edək ki, hazırda Azərbaycanda Aİ-92 markalı benzinin qiyməti dövlət tərəfindən tənzimlənir.скачать dle 11.3

В Азербайджане цена на бензин АИ-95 будет регулироваться государством
В Азербайджане уже несколько месяцев, как началось производство бензина АИ-95, который реализуется по регулируемой цене - 1.60 AZN за литр.
Как сообщает АПА, об этом заявил начальник отдела экономики Министерства энергетики Рауф Гурбанов в ходе обсуждения предлагаемых изменений в закон "Об эффективном использовании энергетических ресурсов и энергоэффективности" на сегодняшнем заседании парламентского комитета природных ресурсов, энергетики и экологии.
Он отметил, что цена на бензин марки АИ-95 пока не включена в перечень продукции, реализуемой по регулируемым ценам: "В ближайшее время Кабмин включит АИ-95 в этот список. Бензин АИ-98 у нас в стране не производится. Поэтому его цена не регулируется".скачать dle 11.3