Sabiq icra başçısı və onunla birgə mühakimə edilən şəxslə bağlı QƏRAR
Şirvan Apellyasiya Məhkəməsində Neftçala Rayon İcra Hakimiyyətinin sabiq başçısı İsmayıl Vəliyev və onunla birgə mühakimə olunan digər şəxslərin barəsindəki qərardan verilən barəsindəki hökmdən verilən apellyasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başa çatıb.
Pravda.az xəbər verir ki, hakim Yaşar Həşimovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Xatırladaq ki, İsmayıl Vəliyev və digər vəzifəli şəxslər Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin əməkdaşları tərəfindən 2020-ci ilin fevralında həbs olunublar. O zaman Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin yaydığı məlumatda qeyd olunurdu ki, Neftçala Rayon İcra Hakimiyyətinin vəzifəli şəxslərinin səlahiyyətlərindən qulluq mənafeyinə qəsdən zidd olaraq istifadə edib vətəndaşların hüquqlarına, cəmiyyətin və dövlətin qanunla qorunan mənafelərinə mühüm zərər vuran çoxsaylı cinayət əməllərinə yol vermələrinə dair məlumatlar əsasında kompleks araşdırma tədbirləri başlanılıb. Toplanmış materiallarla rayon icra başçısı İsmayıl Vəliyevin mütəmadi olaraq vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə edib təhsil, səhiyyə və digər yerli dövlət təsisatları rəhbərlərindən müxtəlif adlar altında şəxsən pul vəsaitləri tələb edərək almasına əsaslı şübhələr müəyyən olunub.
Həmçinin, İsmayıl Vəliyevin şəxsən, habelə icra hakimiyyəti başçısının birinci müavini Vurğun Əkbərov, Memarlıq və tikinti şöbəsinin müdiri Vüqar Nağıyev, tabeçiliyində olan digər vəzifəli şəxslər vasitəsilə rayon ərazisində fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərdən müxtəlif adlar altında pul vəsaitləri tələb edərək almasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
İsmayıl Vəliyevin, Vurğun Əkbərovun, icra başçısının müavini Gültəkin Sadıqovanın, Ərazi idarəetmə və yerli özünüidarəetmə orqanları ilə iş şöbəsinin müdiri Anar Cəfərovun xidməti otaqlarına məhkəmənin qərarı əsasında keçirilən baxış zamanı müxtəlif yerli icra hakimiyyəti və digər yerli dövlət orqanlarının vəzifəli şəxslərindən, sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərdən alınmış vəsaitlərin öz əlyazmaları ilə tərtib olunmuş siyahıları, külli miqdarda pul vəsaitləri, sənədlər və iş üzrə əhəmiyyət kəsb edən digər dəlillər aşkar edilərək götürülüb.
İstintaq orqanı tərəfindən İsmayıl Vəliyevin barəsində Cinayət Məcəlləsinin 179.3.2-ci (külli miqdarda mənimsəmə və ya israf etmə), 308.2-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə - bu Məcəllənin 308.1-ci maddəsi ilə nəzərdə tutulmuş əməllər ağır nəticələrə səbəb olduqda və ya seçkinin (referendumun) nəticələrinə təsir məqsədilə törədildikdə), 311.3.1-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs və ya mütəşəkkil dəstə tərəfindən rüşvət alma), 311.3.2-ci (təkrar rüşvət alma), 311.3.3-cü (külli miqdarda rüşvət alma) və 313-cü (vəzifə saxtakarlığı maddəsi ilə ittiham elan edilib.
Bundan başqa, istintaq orqanı tərəfindən Neftçala Rayon İcra Hakimiyyətinin sabiq başçısı İsmayıl Vəliyev, icra hakimiyyəti başçısının birinci müavini Vurğun Əkbərov, Memarlıq və tikinti şöbəsinin müdiri Vüqar Nağıyev, rayon Təhsil şöbəsinin müdiri Əjdər Kərimov, Ərazi idarəetmə və yerli özünüidarəetmə orqanları ilə iş şöbəsinin müdiri Anar Cəfərov, Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının baş həkimi Telman Zahidovun da barəsində Cinayət Məcəlləsinin 179.3.2, 308.2, 311.3.1, 311.3.2, 311.3.3 və 313-cü maddələri ilə ittiham olunublar.
Lənkəran Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə İsmayıl Vəliyev 10 il, Gültəkin Sadıqova 6 il 6 ay, Telman Zahidov 8 il 3 ay, Əjdər Kərimov, 8 il 6 ay, Anar Cəfərov 8 il, Vurğun Əkbərov 9 il, Vüqar Nağıyev isə 8 il azadlıqdan məhrum ediliblər. Şirvan Apellyasiya Məhkəməsinin qərarı ilə İsmayıl Vəliyevin cəzası 10 ildən 9 il 6 aya, Gültəkin Sadıqovanın cəzası 6 il 6 aydan 6 ilə, Əjdər Kərimovun cəzası isə 8 il 6 aydan 8 ilə endirilib.
Ali Məhkəmənin qərarına əsasən, İsmayıl Vəliyevin cəzası 6 il 2 aya, Telman Zahidovun cəzası 5 il 6 aya, Əjdər Kərimovun cəzası 5 il 10 aya, Anar Cəfərovun cəzası 5 il 6 aya, Vurğun Əkbərovun cəzası 6 ilə, Vüqar Nağıyevin cəzası isə 5 il 8 aya, Gültəkin Sadıqovanın cəzası isə 4 il 6 aya endirilib.скачать dle 11.3

Суд оставил в силе приговор экс-главе ИВ Нефтчалинского района и другим чиновникам
В Ширванском апелляционном суде завершилось судебное заседание по жалобе на приговор в отношении экс-главы Исполнительной власти (ИВ) Нефтчалинского района Исмайыла Велиева и других лиц, осужденных вместе с ним.
Как сообщает pravda.az, процесс проходил под председательством судьи Яшара Гашимова. В ходе заседания было объявлено решение суда, согласно которому апелляция не была удовлетворена.
Напомним, Исмайыл Велиев и другие должностные лица были арестованы сотрудниками Службы государственной безопасности (СГБ) Азербайджана в феврале 2020 года. Тогда в распространенной СГБ информации отмечалось, что в отношении должностных лиц ИВ начаты комплексные расследования на основании сведений об умышленном совершении ими многочисленных преступных деяний, противоречащих служебным интересам и наносящих существенный ущерб правам граждан, интересам общества и государства, охраняемым законом.
В ходе расследования было установлено, что глава ИВ И.Велиев систематически злоупотреблял должностными полномочиями, под различными предлогами требуя и получая денежные средства от руководителей местных государственных учреждений образования, здравоохранения и других.
Также установлено, что И.Велиев лично и через первого заместителя главы ИВ Вургуна Акберова, начальника отдела архитектуры и строительства Вугара Нагиева и других подчиненных должностных лиц присваивал денежные средства у лиц, занимающихся индивидуальной предпринимательской деятельностью на территории района.
В ходе обыска, проведенного на основании решения суда в кабинетах И.Велиева, В.Акберова, заместителя главы ИВ Гюльтекин Садыговой и начальника отдела по работе с территориальными органами управления и местного самоуправления Анара Джафарова, были обнаружены и изъяты списки, составленные ими собственноручно, с указанием средств, полученных от различных должностных лиц местной ИВ и других местных госорганов, лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, а также крупные суммы денег, документы и другие доказательства, имеющие значение для дела.
Следственным органом Исмайылу Велиеву были предъявлены обвинения по статьям 179.3.2 (присвоение или растрата в крупном размере), 308.2 (злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие тяжкие последствия, либо совершенные в целях воздействия на результаты выборов), 311.3.1, 311.3.2, 311.3.3 (получение взятки (пассивное взяточничество), совершенные группой лиц по предварительному сговору или организованной группой неоднократно и в крупном размере) и 313 (служебный подлог) Уголовного кодекса Азербайджана.
Решением Лянкяранского суда по тяжким преступлениям Исмайыл Велиев был приговорен к 10 годам, Гюльтекин Садыгова - к 6.5 годам, Тельман Захидов - к 8 годам и 3 месяцам, Аждар Керимов - к 8.5 годам, Анар Джафаров - к 8 годам, Вургун Акберов - к 9 годам, а Вугар Нагиев - к 8 годам лишения свободы.
Решением Ширванского апелляционного суда срок наказания И.Велиева был сокращен с 10 до 9.5 лет, Г.Садыговой - с 6.5 до 6 лет, а А.Керимова - с 8.5 до 8 лет.
Согласно решению Верховного суда, срок наказания Исмайыла Велиева снижен до 6 лет и 2 месяцев, Тельмана Захидова - до 5 лет и 6 месяцев, Аждара Керимова - до 5 лет и 10 месяцев, Анара Джафарова - до 5 лет и 6 месяцев, Вургуна Акберова - до 6 лет, Вугара Нагиева - до 5 лет и 8 месяцев, а Гюльтекин Садыговой - до 4 лет и 6 месяцев.скачать dle 11.3