Bakıda bəzi binalara tamamilə istilik VERİLMƏYƏCƏK - SƏBƏB
Bakı şəhəri, metronun "Xalqlar Dostluğu" stansiyası, Bəhruz Nuriyev küçəsi, 23 ünvanında yerləşən binanın sakinləri "Azəristiliktəchizat" Açıq Səhmdar Cəmiyyətindən (ASC) şikayətçidirlər.
Oxu.az-a müraciət edən sakinlər bildiriblər ki, binada yerləşən 24 mənzilin sahiblərinin borcu olduğu üçün sözügedən ünvanda yaşayan digərləri də istiliklə təmin edilməyəcəklər.
Sakinlər borc məlumatlarının qurum tərəfindən binanın qarşısına asılmasını da doğru hesab etməyiblər.
Məsələ ilə bağlı oxu.az "Azəristiliktəchizat" Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə (ASC) sorğu ünvanlayıb.
Qurumun mətbuat katibi Elvin Basqallı sorğumuza cavab olaraq bildirib ki, borcu olan şəxslərin fərdi qaydada mənzillərində istilik təminatının dayandırılması mümkün deyil:
"Bir çox binaların önündə elanlar vurulub, mənzil sahiblərinə xəbərdarlıq edilib ki, borclar ödənilsin. Borclar ödənilməlidir ki, keyfiyyətli istiliklə davamlı təminat həyata keçirilsin. Qeyd edək ki, əgər binanın əksər sakinləri xəbərdarlıqlara əhəmiyyət verməyib uzun müddət ödənişdən yayınırlarsa, belə olan halda müəyyən müddətdən sonra binanın istilik sisteminin işi dayandırılır. Fərdi qaydada mənzillərin istilik təminatının dayandırılması mümkün olmadığına görə ümumi binanın istilik sistemi borclar ödənilənə qədər işləmir".
E.Basqallı vətəndaşların borc məlumatlarının paylaşılması məsələsinə də aydınlıq gətirib:
"Borc məlumatlarının paylaşılmasında məqsəd ondan ibarətdir ki, həmin binanın sakinləri bilməlidirlər ki, niyə onlar istilik ala bilməyəcəklər. Sakinlər borclarını ödəməlidirlər ki, binadakı digər sakinlərin də istiliklə təminatında problem yaşanmasın".скачать dle 11.3

В Баку некоторые дома не будут обеспечены отоплением - ПРИЧИНА
Жители многоквартирного дома, расположенного в Баку по адресу: улица Бахруза Нуриева, 23, рядом со станцией метро "Халглар Достлугу", возмущены действиями ОАО "Азеристиликтеджизат".
Как сообщили oxu.az жильцы дома, компания отказывается подавать отопление во все 24 квартиры из-за того, что некоторые собственники имеют задолженность по оплате.
Помимо этого, коммунальщики повесили на фасаде здания объявление с указанием личных данных должников и суммы их долга. Жильцы считают такие действия неправомерными и нарушающими их права.
В ответ на запрос редакции сайта пресс-секретарь "Азеристиликтеджизат" Эльвин Басгаллы пояснил, что отключить отопление в отдельных квартирах технически невозможно.
"Если большинство жильцов дома длительное время игнорируют предупреждения и уклоняются от оплаты, то спустя определенное время подача тепла во всем здании приостанавливается до погашения задолженности", - сказал он.
Что касается публикации данных должников, то, по словам Басгаллы, это делается для того, чтобы остальные жильцы знали причину отсутствия отопления и могли повлиять на своих соседей. Пресс-секретарь призвал всех своевременно оплачивать счета, чтобы не допускать проблем с теплоснабжением для других жителей дома.скачать dle 11.3