Xırdalanda yaşayış binasındakı yanğının səbəbi tezalışan üzlüyüdür? - VİDEO
Oktyabrın 31-i Abşeron rayonu, Xırdalan şəhərində (Abşeron Gənclər Şəhərciyi) çoxmərtəbəli yaşayış binasında yanğın baş verib və qısa zamanda yanğın söndürülüb.
"Qafqazinfo" xəbər verir ki, sosial şəbəkələrdə baş verən yanğının binanın tezalışan materialla üzlənməsi səbəbindən baş verdiyi iddia olunur. Bununla bağlı yayılmış videogörüntülərdə binaya alkopan üzlük çəkildiyi deyilir.
Yayılan iddialara cavab almaq üçün aidiyyəti dövlət orqanlarına sorğu ünvanladıq. Fövqəladə Hallar Nazirliyindən bildirilib ki, yanan binanın üzlüyü ilə bağlı ekspertiza aparılacaq:
"Qeyd olunan binanın üzlüyündən nümunə götürülərək materialın odadavamlılıq dərəcəsi müvafiq ekspertiza nəticəsində müəyyən ediləcək. Bununla yanaşı, binaların odadavamlı materiallarla üzlənməsi ilə bağlı sonuncu dəfə cari ilin mart ayında aidiyyəti üzrə yerli icra hakimiyyətinə rəsmi müraciət edilib".
Abşeron Rayon İcra Hakimiyyətindən isə məsələnin araşdırılıb cavablandırılacağı bildirilib.
Qeyd edək ki, 30 binadan ibarət Abşeron Gənclər Şəhərciyi 2008-2009-cu illərdə inşa olunub.скачать dle 11.3

Пожар в многоэтажке в Хырдалане: горючая облицовка или случайность? - ВИДЕО
31 октября в многоэтажном здании в жилом комплексе Gənclər şəhərciyi, расположенном на территории города Хырдалан Абшеронского района, произошел пожар. Благодаря оперативным действиям пожарных возгорание удалось быстро ликвидировать и избежать человеческих жертв.
Как сообщает Qafqazinfo, в социальных сетях распространяется информация о том, что причиной инцидента стала легковоспламеняющаяся облицовка здания. На опубликованных видеокадрах видно, что фасад дома отделан алкопаном (алюминиевые композитные панели - ред.) - материалом с низкой огнестойкостью.
Для прояснения ситуации редакция Qafqazinfo направила запросы в соответствующие госорганы. В Министерстве по чрезвычайным ситуациям (МЧС) Азербайджана заявили, что будет проведена экспертиза облицовки сгоревшего здания.
"Будут взяты образцы соответствующего материала, и степень его огнестойкости определят по результатам экспертизы. Кроме того, в последний раз официальное обращение в местную Исполнительную власть (ИВ) касательно облицовки зданий огнестойкими материалами было направлено в марте 2024 года", - добавили в ведомстве.