İlham Əliyev metronun "28 May" stansiyasının qarşısında yaradılan şəraitlə tanış olub - FOTO \ VİDEO (YENİLƏNİB)
01.11.2024 15:26 4 770
İlham Əliyev metronun
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 1-də Bakı Dəmiryol Vağzalının və metronun "28 May" stansiyasının qarşısındakı ərazidə aparılmış abadlıq və yenidənqurma işlərindən sonra yaradılan şəraitlə tanış olub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov dövlətimizin başçısına paytaxtımızda Puşkin küçəsinin Azadlıq prospekti ilə birləşməsindən Dilarə Əliyeva küçəsi ilə kəsişməsinədək olan hissəsində - Bakı Dəmiryol Vağzalı və metronun "28 May" stansiyasının qarşısındakı ərazidə görülmüş işlər barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, ümumi sahəsi 3,5 hektar olan ərazidə minik avtomobillərinin hərəkəti ləğv edilərək, müasir tələblərə cavab verən avtobus, piyada və velosiped zolaqları yaradılıb. Köhnə döşəmə örtükləri ləğv edilərək, qranit bordürlər düzülüb və təqribən 22 min kvadratmetr qranit döşəmə örtüyü salınıb. Ərazidə ümumi sahəsi təqribən 2300 kvadratmetr olan yaşıllıq yaradılıb, İtaliyadan gətirilmiş 200-dən çox ağac, 15 mindən çox kol əkilib, işıqlandırma işləri aparılıb, müasir oturacaqlar quraşdırılıb. Həmçinin müasir tikinti norma və qaydalarına cavab verən 2 fəvvarə, 2 dayanacaq inşa edilib, elektrik avtobusları üçün 4 enerjidoldurma məntəqəsi quraşdırılıb.
Qeyd edək ki, son illərdə Prezident İlham Əliyevin yüksək diqqət və qayğısı sayəsində ölkəmizin hər yerində, o cümlədən paytaxt Bakıda abadlıq-quruculuq işləri geniş vüsət alıb.
Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsinə çevrilməsi sosial-iqtisadi inkişafa dair milli prioritetlər sırasındadır. Bu xüsusda görülən işlər həm paytaxt sakinlərinin və Bakıya gələn çoxsaylı turistlərin istirahəti üçün müvafiq şəraitin yaradılması, həm də şəhərin ekoloji durumunun yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin davamlı olduğunu bir daha nümayiş etdirir. COP29-a ev sahibliyi edəcək ölkəmizdə elan olunan "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" çərçivəsində görülən abadlıq və yenidənqurma işləri də ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasına mühüm töhfə verir, eyni zamanda, Bakını dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevirir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 1-də Bakı Dəmiryol Vağzalının və metronun "28 May" stansiyasının qarşısında aparılmış abadlıq və yenidənqurma işlərindən sonra yaradılan şəraitlə tanış olub.

Президент ознакомился с условиями, созданными после работ по реконструкции перед станцией "28 Мая" - ФОТО \ ВИДЕО (ОБНОВЛЕНО)
01.11.2024 15:26 4 773
Президент ознакомился с условиями, созданными после работ по реконструкции перед станцией
1 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными после работ по благоустройству и реконструкции на территории перед Бакинским железнодорожным вокзалом и станцией метро "28 Мая".
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава Исполнительной власти города Баку Эльдар Азизов проинформировал главу государства о работе, проделанной в столице на участке от пересечения улицы Пушкина с проспектом Азадлыг до пересечения с улицей Диляры Алиевой - на территории перед Бакинским железнодорожным вокзалом и станцией метро "28 Мая".
Было подчеркнуто, что на территории общей площадью 3.5 га отменено движение легковых автомобилей и созданы отвечающие современным требованиям автобусные, пешеходные и велосипедные полосы. Снято старое дорожное покрытие, уложены гранитные бордюры и около 22 тысяч квадратных метров гранитных плит мощения. На территории создана озеленительная полоса общей площадью около 2300 квадратных метров, высажено более 200 деревьев, привезенных из Италии, более 15 000 кустарников, проведены работы по освещению, установлены современные скамейки. Кроме того, в соответствии с современными строительными нормами и правилами построены 2 фонтана, 2 современные парковки, 4 электрозарядные станции для электробусов.
Отметим, что благодаря большому вниманию и заботе Президента Ильхама Алиева в последние годы во всех уголках нашей страны, в том числе в столице, широкий размах получили работы по благоустройству и строительству.
Превращение Азербайджана к 2030 году в страну с чистой окружающей средой и зеленым ростом входит в число национальных приоритетов социально-экономического развития. Проводимые в этом направлении работы еще раз демонстрируют устойчивость реализуемых мер по созданию соответствующих условий для отдыха жителей столицы и многочисленных туристов, посещающих Баку, а также по улучшению экологического состояния города. Работы по благоустройству и реконструкции, проводимые в рамках "Года солидарности во имя зеленого мира" в нашей стране, которая примет COP29, также вносят важный вклад в оздоровление окружающей среды и способствуют превращению Баку в один из красивейших городов мира.
1 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными после работ по благоустройству и реконструкции перед Бакинским железнодорожным вокзалом и станцией метро "28 Мая".