İlham Əliyev Bakıda yeni salınan parkda yaradılan şəraitlə tanış olub - FOTO (YENİLƏNİB)
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 30-da Bakının Nəsimi rayonunda Zərifə Əliyeva, Rixard Zorge küçələrinin və Neftçilər prospektinin əhatəsində yerləşən ərazidə aparılmış abadlıq və yenidənqurma işlərindən sonra yeni salınan parkda yaradılan şəraitlə tanış olub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov dövlətimizin başçısına burada həyata keçirilən abadlıq və yenidənqurma işləri, yeni salınan parkda yaradılan şərait barədə məlumat verib.
Paytaxtımızın daha da müasirləşdirilməsi, şəhərin abadlaşdırılması istiqamətində görülən işlər yaşıllıq zolaqlarının və parkların salınması ilə paralel şəkildə davam etdirilir. Belə istirahət məkanlarından daha biri Azərbaycan Prezidentinin göstərişinə əsasən Nəsimi rayonu ərazisində salınan yeni parkdır.
Bildirilib ki, yeni salınan parkda sakinlərin və qonaqların asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün qısa müddətdə gözəl şərait yaradılıb. Ərazidə asfalt örtüyü ləğv edilərək müasir tələblərə cavab verən piyada yolları salınıb. Yeni parkda yaşıllaşdırma, işıqlandırma işləri görülüb, müasir oturacaqlar quraşdırılıb, uşaq əyləncə zonası yaradılıb.
Qeyd edək ki, son illərdə Prezident İlham Əliyevin tapşırıq və göstərişlərinə uyğun olaraq Bakıda həyata keçirilən abadlıq-quruculuq işlərinin həcmi daha da artmaqdadır. Paytaxt sakinlərinin və ölkəmizə gələn turistlərin istirahəti üçün ən müasir parkların və yeni yaşıllıq zolaqlarının salınması, Bakının qədim tarixi memarlıq nümunələrinin bərpası və müasir binaların tikilib istifadəyə verilməsi ölkəmizdə həyata keçirilən quruculuq işlərinin daha da genişləndiyini göstərir. "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili"ndə də yeni parkların və yaşıllıq zolaqlarının salınması, əhaliyə xidmət göstərən müasir infrastrukturun yaradılması Bakının dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevrilməsi istiqamətində həyata keçirilən əhəmiyyətli tədbirlərdəndir. Nəsimi rayonu ərazisində yeni salınan park da Bakı şəhərinin simasının daha da gözəlləşməsi və paytaxt sakinlərinin istirahəti baxımından əhəmiyyətlidir. Yeni parkının salınması gələn ay COP29-a ev sahibliyi edəcək ölkəmizdə elan olunan "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" çərçivəsində həyata keçirilən işlərə də töhfə vermək baxımından xüsusi önəm daşıyır.

Президент Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными в новом парке в Насиминском районе Баку - ФОТО (ОБНОВЛЕНО)
30.10.2024 13:56 2 931
Президент Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными в новом парке в Насиминском районе Баку  - ФОТО (ОБНОВЛЕНО)
30 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с условиями в новом парке, заложенном после работ по благоустройству и реконструкции на территории, расположенной в окружении улиц Зарифы Алиевой, Рихарда Зорге и проспекта Нефтяников в Насиминском районе Баку.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава Исполнительной власти города Баку Эльдар Азизов проинформировал главу государства о проведенных здесь работах по благоустройству и реконструкции, а также об условиях, созданных в новом парке.
Работы по дальнейшей модернизации и благоустройству нашей столицы продолжаются параллельно с закладкой зеленых полос и парков. Еще одним таким местом отдыха является новый парк, созданный по указанию Президента Азербайджана на территории Насиминского района.
Было сообщено, что за короткое время в новом парке созданы прекрасные условия для эффективной организации досуга жителей и гостей. На территории парка проложены пешеходные дорожки, отвечающие современным требованиям, проведены работы по озеленению и освещению, установлены современные скамейки, создана детская развлекательная зона.
Следует отметить, что в последние годы в соответствии с поручениями и указаниями Президента Ильхама Алиева в Баку увеличивается объем строительных работ. Создание современнейших парков и новых зеленых полос для отдыха жителей столицы и прибывающих в страну туристов, реставрация образцов древней архитектуры в Баку, строительство и ввод в пользование современных зданий свидетельствуют о расширении масштабов созидательной работы в стране. Закладка в "Год солидарности во имя зеленого мира" новых парков и зеленых полос, строительство современной инфраструктуры по оказанию услуг населению направлены на превращение Баку в один из красивейших городов мира. Новый парк станет отличным местом для отдыха жителей столицы. Создание нового парка имеет особое значение и с точки зрения вклада в работу, проводимую в рамках "Года солидарности во имя зеленого мира", объявленного в нашей стране, которая в следующем месяце примет COP29.
30 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными в новом парке в Насиминском районе Баку, на территории, расположенной в окружении улиц Зарифы Алиевой, Рихарда Зорге и проспекта Нефтяников, после проведенных там работ по благоустройству и реконструкции.