DİQQƏT: Bəzi özəl bağçalarda təhsil haqqının YARISINI ÖDƏYƏCƏKSİNİZ
Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən elan olunan "Özəl məktəbəqədər təhsil müəssisələri üçün qrant müsabiqəsi"nin birinci mərhələsi yekunlaşıb.
Müsabiqə çərçivəsində növbəti mərhələyə buraxılan bağçaların siyahısı və həmin bağçalarda boş yerlərin sayı müəyyənləşdirilib.
Seçilmiş özəl bağçalara uşaqların qeydiyyatı www.bq.edu.az portalında 24 oktyabr saat 11:00-dan etibarən aktiv olacaq və proses 1 noyabr saat 17:00-dək davam edəcək.
Özəl məktəbəqədər təhsil müəssisəsinə yerləşdirilmiş uşaqların valideynləri və ya digər qanuni nümayəndələri tələb edilən sənədləri bağçaya təqdim etməli və özəl məktəbəqədər təhsil müəssisəsi ilə onlar arasında valideynin ödəyəcəyi aylıq təhsil haqqı məbləği də qeyd olunmaqla məktəbəqədər təhsil xidmətinin göstərilməsi barədə müqavilə bağlanılmalıdır.
Qeyd edək ki, qrant müsabiqəsinin əsas məqsədi 2024-2025-ci tədris ilində dövlət məktəbəqədər təhsil müəssisələrinə qəbul oluna bilməyən uşaqların seçilmiş özəl məktəbəqədər təhsil müəssisələrində boş qalan yerlərə cəlb edilməsi və onların təhsil haqlarının bir hissəsinin qrant vasitəsilə maliyyələşdirilməsindən ibarətdir. Bu qrant müsabiqəsi çərçivəsində seçilmiş özəl məktəbəqədər təhsil müəssisələrində məktəbəqədər təhsilə cəlb olunmuş hər bir uşağın aylıq təhsil haqqının 250 manat məbləğində olan hissəsinin qrant hesabına qarşılanması, qalan məbləğin isə valideyn tərəfindən ödənilməsi nəzərdə tutulub.
Özəl bağçaların siyahısı və həmin bağçalarda boş yerlərin sayı ilə bu link vasitəsilə tanış olmaq mümkündür.скачать dle 11.3

В Азербайджане выделят гранты на оплату частных детских садов
Завершен первый этап "Конкурса грантов для частных дошкольных образовательных учреждений", объявленного Министерством науки и образования Азербайджана.
Об этом Median.Az сообщили в пресс-службе ведомства.
В рамках конкурса определен список детских садов, допущенных на следующий этап, и количество вакантных мест в этих дошкольных учреждениях.
Регистрация детей в избранные частные детсады будет активна на портале www.bq.edu.az с 24 октября (11:00) и продолжится до 1 ноября (17:00).
Родители или другие законные представители малышей должны представить необходимые документы в детский сад. Между ними и частным дошкольным образовательным учреждением будет заключен договор об оказании услуг и указана сумма ежемесячной платы за обучение.
Основной целью конкурса является привлечение детей, которые не могут быть приняты в государственные дошкольные образовательные учреждения в 2024-2025 учебном году, на свободные места в частных детских садах. В рамках конкурса часть ежемесячной платы за обучение в размере 250 манатов за каждого ребенка будет выделяться за счет гранта, а оставшаяся сумма - оплачиваться родителями.
Со списком частных детсадов и количеством свободных мест в них можно ознакомиться по ссылке.скачать dle 11.3