"SpaceX" "Starlink"in sürətini dəfələrlə artıracaq
"SpaceX" şirkəti ABŞ Federal Rabitə Komissiyasına "Starlink" peyk internet sisteminin sürətini dəfələrlə artırmaq planları barədə məlumat verib.
Bu barədə "ArsTechnica" nəşri xəbər verir.
Məlumata görə, "Gen2" nəsil peyklərin buraxılış qabiliyyəti saniyədə təxminən 100 meqabitdən 1 giqabitə qədər artırılacaq. Qeyd olunur ki, bu məqsədlə "Gen2" aparatları "Gen1" nəsil peyklərində olduğu kimi 525, 530 və 535 km əvəzinə 480, 485 və 475 km hündürlükdə yerləşdiriləcək.
"SpaceX"in rəhbəri İlon Maskın sözlərinə görə, "Gen2" peykləri o qədər böyükdür ki, onların kütləvi buraxılışı yalnız "Starship" çoxistifadəli nəqliyyat sistemi ilə mümkündür.скачать dle 11.3

SpaceX на порядок увеличит скорость Starlink
Компания SpaceX уведомила Федеральную комиссию по связи США о планах на порядок увеличить скорость системы спутникового интернета Starlink.
Об этом сообщает издание ArsTechnica.
В заявке, направленной регулятору, утверждается, что пропускная способность спутников поколения Gen2 будет увеличена примерно со 100 мегабит в секунду до 1 гигабита в секунду. Отмечается, что с этой целью аппараты Gen2 будут располагаться на орбитах с высотами 480, 485 и 475 км вместо 525, 530 и 535 км, как у спутников поколения Gen1.
По словам главы SpaceX Илона Маска, спутники Gen2 настолько велики, что их массовый запуск возможен только на многоразовой транспортной системе Starship.скачать dle 11.3