"Microsoft" geymerlərlə məhkəmədə razılığa gəldi
"Microsoft" 2022-ci ildə şirkətin "Activision Blizzard" ilə birləşməsi səbəbindən antiinhisar araşdırması başladan bir qrup geymer ilə razılığa gəlib.
Bu barədə "The Hollywood Reporter" (THR) nəşri məlumat verib.
Hər iki tərəf məhkəməyə işin təkrar iddia vermək imkanı olmadan dayandırıldığını bildirib, lakin razılaşmanın şərtləri məlum deyil. Həmçinin tərəflərin hüquqi xərcləri müstəqil ödəyəcəyi qərara alınıb.
Geymerlər qrupu iki böyük şirkətin birləşməsinin "Microsoft"un sənayedə dominantlığına, məhsul çeşidinin və istehlakçı seçiminin məhdudlaşmasına, qiymətlərin artmasına və bəzi oyunların "PlayStation" platformasında olmamasına səbəb ola biləcəyindən narahat idi.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin mart ayında San-Fransiskodakı hakim iddia ərizəsini rədd etdi, lakin geymerlər apreldə yeni iddia ərizəsi təqdim etdilər. "Microsoft" həmin ilin oktyabrında "Activision Blizzard" ilə sövdələşməni uğurla başa çatdırdı.
"Microsoft" 18 yanvar 2022-ci ildə "Activision Blizzard"ı 68.7 milyard dollar məbləğində almaq niyyətini açıqlamışdı. Lakin sövdələşmənin bağlanması zamanı onun nominal dəyəri 75.4 milyard dollara qədər artdı. Razılaşmanın şərtlərinə əsasən, "Microsoft" "Activision Blizzard"ı "Xbox Game Studios" və "ZeniMax Media"nın qohum bölməsi kimi "Microsoft Gaming" bölməsinə daxil etdi. Bunun sayəsində "Microsoft Call of Duty", "Warcraft", "StarCraft", "Diablo", "Overwatch" və digər "Activision", "Blizzard Entertainment" və "King" franşizalarına sahib oldu. Bu alış video oyun sənayesi tarixində ən böyük alışdır.скачать dle 11.3

Компания Microsoft договорилась в суде с геймерами
Microsoft достигла соглашения с группой игроков, которые инициировали антимонопольное разбирательство в 2022 году из-за слияния компании с Activision Blizzard.
Об этом сообщает издание The Hollywood Reporter (THR).
Обе стороны уведомили суд о прекращении дела без возможности подачи повторного иска, однако условия соглашения остаются неизвестными. Также было решено, что стороны самостоятельно оплатят юридические расходы.
Группа геймеров выражала опасения, что слияние двух крупных компаний может привести к доминированию Microsoft в индустрии, ограничению ассортимента продукции и выбора для потребителей, увеличению цен, а также к отсутствию некоторых игр на платформе PlayStation.
В марте 2023 года судья в Сан-Франциско отклонила иск, но игроки подали новый иск уже в апреле. Microsoft успешно завершила сделку с Activision Blizzard в октябре того же года.
Microsoft объявила о намерении приобрести Activision Blizzard за 68.7 млрд долларов 18 января 2022 года. Однако на момент закрытия сделки ее номинал вырос до 75.4 млрд долларов. Согласно условиям соглашения, Microsoft включила Activision Blizzard в свое подразделение Microsoft Gaming в качестве родственного подразделения Xbox Game Studios и ZeniMax Media. Благодаря этому Microsoft получила право собственности на несколько франшиз Activision, Blizzard Entertainment и King, включая Call of Duty, Warcraft, StarCraft, Diablo, Overwatch и не только. Это приобретение является крупнейшим в истории индустрии видеоигр.скачать dle 11.3