01.08.2025 18:50 1 197
Rusiyanın Federal Təhlükəsizlik Xidməti (FTX) ilə əlaqəli olan “Secret Blizzard” (həmçinin Turla kimi tanınır) haker qrupu Rusiya Federasiyasındakı xarici səfirliklərə qarşı kibercasusluq kampaniyası təşkil edib.
Bu barədə "Microsoft Threat Intelligence"in hesabatında deyilir.
“Microsoft” qeyd edib ki, xarici səfirliklərə qarşı kampaniya azı 2024-cü ildən davam edir. Hakerlərin hansı diplomatik missiyaların hədəf aldığı barədə məlumat verilmir.
“Microsoft”un ekspertləri hesab edirlər ki, bu kampaniya hakerlərin hücumlar üçün internet xidmət provayderlərinə dövlət tərəfindən icazə verilən girişdən istifadə etdiyi ilk məlum hadisədir.
“Əvvəllər bu qrupun Rusiyada xarici və yerli qurumlara qarşı kibercasusluq fəaliyyəti həyata keçirməsi ehtimalını aşağı inamla qiymətləndirsək də, indi ilk dəfə olaraq onların internet provayder səviyyəsində bunu etmək qabiliyyətinə malik olduğunu təsdiq edə bilərik”, - hesabatda deyilir.
“Microsoft”un məlumatına görə, “ApolloShadow” zərərli proqram təminatı Rusiyanın internet provayderlərinə və telekommunikasiya şəbəkələrinə qoşulan cihazlarda quraşdırılıb. Bu proqram hakerlərə cihazları aldatmaq və cinayətkarların vebsaytlarına etibar etmək imkanı verir. Həmçinin güman edilir ki, hakerlər öz proqram təminatını “Kasperski Laboratoriyası” antivirusu kimi maskalayıblar.
Nəticədə hakerlər diplomatların cihazlarına davamlı giriş əldə edir, ehtimal ki, kəşfiyyat məlumatları toplayır.скачать dle 11.3

Microsoft обвинила хакеров ФСБ в атаках на иностранных дипломатов в РФ » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Хакерская группировка Secret Blizzard (известная также как Turla), которую связывают с ФСБ России, организовала кампанию кибершпионажа за иностранными посольствами в РФ.
Об этом говорится в отчете Microsoft Threat Intelligence.
Кампания против иностранных посольств ведется как минимум с 2024 года, утверждает Microsoft. Какие именно дипломатические представительства стали целью хакеров, не сообщается.
Специалисты Microsoft считают, что эта кампания — первый известный случай, когда хакеры использовали для атак санкционированный государством доступ к интернет-провайдерам.
"Хотя ранее мы с низкой уверенностью оценивали вероятность того, что эта группировка ведет кибершпионскую деятельность в России против иностранных и внутренних структур, теперь мы впервые можем подтвердить, что у них есть возможность делать это на уровне интернет-провайдера", — говорится в отчете.
По данным Microsoft, на устройства, подключающиеся к российским интернет-провайдерам и телекоммуникационным сетям, устанавливается вредоносное программное обеспечение ApolloShadow. Эта программа позволяет хакерам обмануть устройства и заставить их доверять сайтам злоумышленников. Предполагается также, что хакеры маскировали свое ПО под антивирус "Лаборатории Касперского".
В итоге хакеры, по данным Microsoft, получают устойчивый доступ к устройствам дипломатов, вероятно, для сбора разведывательной информации. Злоумышленники, как утверждается, могут просматривать большую часть интернет-трафика жертвы, а также получить доступ к конфиденциальным учетным данным.скачать dle 11.3