Hərbi xidmətdən yayınmaq istəyən 400-dən çox şəxslə bağlı təqdimat verilib - RƏSMİ
Bu ilin oktyabr ayınadək olan dövr ərzində Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi, eləcə də tabe rayon (şəhər) prokurorluqları tərəfindən Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin (SHXÇDX) ayrı-ayrı vəzifəli şəxsləri və vətəndaşlar barəsində Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işlərinin ibtidai istintaqı aparılıb və həmin şəxslər məhkəmə məsuliyyətinə verilib.
Belə ki, idarədə qeyd olunan sahədə qanunvericiliyin tələblərinin pozulması faktları üzrə SHXÇDX-dən daxil olmuş 29 material üzrə araşdırma aparılıb.
Bundan başqa, idarənin "161" qaynar xətt əlaqə mərkəzindən daxil olmuş məlumatlar və vətəndaş müraciətləri əsasında 33 material üzrə araşdırma araşdırılıb
Həmin materiallardan 8-i üzrə Cinayət Məcəlləsinin müxtəlif maddələri ilə cinayət işi başlanaraq ibtidai istintaq aparılır, digər materiallar üzrə isə araşdırma davam etdirilir. Habelə iki material üzrə digər prokuror təsir tədbirləri tətbiq olunub.
Qeyd olunan dövr ərzində aşkar olunmuş qanun pozuntularının, onları doğuran səbəb və şəraitin aradan qaldırılması məqsədilə isə qurumun 5 əməkdaşı barəsində təqdimat verilib.
İdarə tərəfindən qeyd olunan sahədə qanunvericiliyin tələblərinin pozulması faktları ilə bağlı iki əməliyyat-axtarış tədbiri keçirilib və bunun nəticəsində iki cinayət işi başlanaraq istintaqı tamamlanmaqla aidiyyəti üzrə məhkəmələrə göndərilməsi təmin edilib.
Bundan başqa, qeyd olunan dövr ərzində müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırışdan boyun qaçırma halları ilə bağlı tabe rayon (şəhər) prokurorluqlarında araşdırmalar aparılıb, nəticədə 56 cinayət işi başlanıb, 448 nəfər hərbi xidmətə göndərilməsi üçün aidiyyəti üzrə SHXÇDX-yə təqdim edilib.
Həmçinin 2024-cü ilin oktyabradək olan müddət ərzində hərbi prokurorluq tərəfindən aparılan araşdırmalar nəticəsində SHXÇDX-nin ayrı-ayrı vəzifəli şəxsləri və əməkdaşları barəsində üç cinayət işi başlanaraq ibtidai istintaq aparılır, aşkarlanan qanun pozuntularının, onları doğuran səbəb və şəraitin aradan qaldırılması məqsədilə isə qurumun beş əməkdaşı barəsində təqdimat verilib.
Hərbi xidmətə çağırış sahəsində qanunsuzluqlara qarşı mübarizə tədbirləri bundan sonra da aidiyyəti dövlət orqanları ilə birgə davam etdirilərək nəticəsi barədə ictimaiyyətə məlumatın verilməsi təmin olunacaq.скачать dle 11.3

В Азербайджане более 400 граждан пытались уклониться от военной службы - ОФИЦИАЛЬНО
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Генпрокуратуры, в управлении проведено расследование по 29 материалам, поступившим из ГСМПВС по фактам нарушения требований законодательства в указанной сфере.
Кроме того, на основании информации, поступившей на горячую линию 161 управления, и обращений граждан проведено расследование по 33 материалам.
По восьми из этих материалов возбуждены уголовные дела по различным статьям УК и ведется предварительное следствие, по другим расследование продолжается. Также по двум материалам применены другие меры прокурорского реагирования.
С целью устранения выявленных за указанный период нарушений закона, причин и условий, которые привели к ним, в отношении пяти сотрудников госслужбы внесено представление.
Управлением проведено два оперативно-разыскных мероприятия в связи с фактами нарушения законодательства в указанной сфере, и в результате этого возбуждено два уголовных дела, следствие по которым завершено и обеспечено их направление в соответствующие суды.
Кроме того, за указанный период в подчиненных районных (городских) прокуратурах проведены расследования в связи со случаями уклонения от призыва на срочную действительную военную службу, в результате возбуждено 56 уголовных дел, 448 человек перенаправлены в ГСМПВС для последующей отправки на военную службу.
Также в результате расследований, проведенных военной прокуратурой за период до октября 2024 года, возбуждено три уголовных дела в отношении отдельных должностных лиц и сотрудников ГСМПВС и ведется предварительное следствие, а с целью устранения выявленных нарушений закона, причин и условий, которые привели к ним, в отношении пяти сотрудников госслужбы внесено представление.
Мероприятия по борьбе с беззаконием в сфере призыва на военную службу будут продолжены совместно с соответствующими государственными органами и впредь, а общественность будет проинформирована о результатах расследований.