"Onlayn lotereya" DƏLƏDUZLUĞU - 1.2 milyon manat necə ƏLƏ KEÇİRİLİB?
"Onlayn lotereya" adı ilə 1 milyon 232 min manat ələ keçirməkdə təqsirləndirilən Tənzilə Kərimovanın məhkəməsi davam etdirilib.
Bizim.media xəbər verir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Eldar İsmayılovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə zərərçəkmişlər ifadə veriblər.
Zərərçəkmişlərdən Həcər Baxışova "Onlayn lotereya" oynamaq məqsədilə yaradılan qruplarından birinin rəhbəri olub. O, rəfiqəsi ilə qrupa qoşulduğunu bildirib.
"Mən 2-ci qrupun rəhbəri olmuşam. Rəfiqəmlə birgə bu oyuna daxil olmuşduq. May ayında qrupa qoşuldum, bir aydan sonra rəhbər vəzifəsinə təyin edildim. Səbəbini aktiv olmağım kimi göstərmişdilər. Qrupa 10-a yaxın adam gətirmişəm. Ümumilikdə 2500 manat pul qoymuşam və pulum qaytarılmayıb".
Tənzilə Kərimova zərərçəkənə göndərdiyi 61 min manat pulu çıxarmağı ilə bağlı sual verib.
Həcər Baxışova bildirib ki, həmin pulu kartdan çıxarıb və qrup iştirakçılarına paylayıb.
Məhkəmə zərərçəkmişdən həmin pullarla bağlı hesabat istəyib.
Digər zərərçəkən Aygün Fərəcova bildirib ki, bu şəbəkəyə sinif yoldaşı vasitəsilə qoşulub.
Əvvəlcə vəd edilən pulu qazanıb. Daha sonra isə heç bir vəsait əldə edə bilməyib:
"Qrupa qoşulduqdan sonra mən, xalam qızı, sinif yoldaşım 180 manatla oyuna qatıldıq. Bizə vəd edilən 1260 manatı aldıq. Daha sonra digər qruplar açıldı. Mən dəvət etdiyim şəxslərə görə də pul qazanırdım. Hazırda onlar da zərərçəkmiş qismində tanınıblar. Sonralar açılan qruplara da əlavə olundum və qazandım. Ən sonda açılan minlik qrupda qazanc əldə edə bilmədim. 3 450 manat pulum qaytarılmadı".
Hakim Aygün Fərəcovaya oyuna cəlb etdiyi şəxslərlə bağlı suallar ünvanlayıb. Zərərçəkən bildirib ki, bu vəzifəni ona Tənzilə Kərimova tapşırıb:
"Mənə Tənzilə xanım deyirdi ki, digər şəxsləri qrupa əlavə etmə. Öz adınla dəvət et. Pulu da mənə göndərərək digərlərini bölüşdürməyimi istəyirdi".
Digər zərərçəkmişlərin də dindirilməsi üçün proses təxirə salınıb.
Növbəti iclas oktyabrın 16-a təyin edilib.
Qeyd edək ki, 2022-ci ilin aprel ayından başlayaraq Tənzilə Kərimova internet üzərindən "Onlayn lotereya" oyunları təşkil etməklə qruplar yaradaraq insanların etibarından sui-istifadə edərək 81 nəfərin 1 milyon 232 min 559 manat pulunu dələduzluq yolu ilə ələ keçirib.
"Lotereya"da ilk əvvəl oyuna qoşulmaq üçün hər bir şəxsdən 180 manat pul qəbul olunub, 8 nəfərin ödənişi - cəmi 1440 manat isə qalib gəlmək növbəsi olan şəxsə ödənilib. 2022-ci ilin iyul ayından "qat" sistemli oyun yaradıb. Həmin sistemə əsasən, yatırım etmiş şəxs bir ayın tamamında yatırdığı pulun bir neçə qatı müqabilində gəlir əldə edirdi. Pul vəsaitləri onun və qrup rəhbərinin kartında toplanırdı.
Daha sonra həmin kartlardan qalib gələn şəxsin kartına ödəniş edilib. Yəni iyul ayının 5-də 500 manat yatırım etmiş şəxs avqust ayının 5-də 2500 manat pul götürürdü. Bu məqsədlə iştirakçıların pulundan müəyyən qədərini kəsib depozit hesaba yatırırdı. Depozit pullar onun bank kartı hesablarında yığılırdı. Misal üçün iyul ayının 5-nə kimi qoşulmuş və 180 manat yatırım etmiş şəxs 1440 manat deyil 900 manat ödəniş qəbul edirdi, qalan 540 manat isə depozit hesaba yatırılırdı. Depozit hesabdan isə iyul ayının 5-dən sonra 5 qat ödəniş qazanmaq adı ilə yatırım etmiş şəxsə verilirdi.
Əsasən qadınlardan ibarət olan zərərçəkənlər məcbur qalıb Daxili İşlər Nazirliyinin Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsinə şikayət ediblər və Tənzilə Kərimova barədə Cinayət Məcəlləsinin 178.4-cü maddəsi ilə cinayət işi başlanıb. Onun barəsində "polis nəzarətinə altına verilmə" qətimkan tədbiri seçilib.скачать dle 11.3

"Онлайн-лотерея" на миллион: подробности громкого дела организатора мошеннической схемы
В Бакинском суде по тяжким преступлениям продолжается судебный процесс над Танзилей Керимовой, обвиняемой в присвоении 1 млн 232 тыс. манатов под видом проведения "онлайн-лотереи".
Как сообщает Bizim.Media, на заседании под председательством судьи Эльдара Исмайылова были заслушаны показания потерпевших.
Одна из пострадавших, Хаджар Бахышова, являлась администратором одной из групп, созданных для игры в "онлайн-лотерею". Она сообщила, что вступила в группу вместе со своей подругой.
"Я была руководителем второй группы. Мы с подругой вместе вступили в эту игру. В мае я присоединилась к группе, а через месяц меня назначили на должность руководителя. Причиной назвали мою активность. Я привела в группу около 10 человек. В общей сложности я вложила 2 500 манатов, и мои деньги не были возвращены", - рассказала Бахышова.
Танзиля Керимова задала потерпевшей вопрос о том, как она обналичила 61 тыс. манатов, отправленных ей. Хаджар Бахышова пояснила, что сняла эти деньги с карты и распределила между участниками группы.
Суд потребовал от потерпевшей отчет по этим средствам.
Другая пострадавшая, Айгюн Фараджова, рассказала в суде, что присоединилась к мошеннической схеме по приглашению одноклассницы.
"Сначала я, моя двоюродная сестра и одноклассница вложили по 180 манатов и получили обещанные 1 260 манатов. Потом открывались новые группы, я приглашала других людей и тоже получала деньги. Сейчас эти лица признаны потерпевшими", - сообщила Фараджова.
Однако в последней группе, куда девушка вложила 1 000 манатов, она уже не смогла ничего заработать. "В последней группе на тысячу манатов я не смогла получить выигрыш. 3 450 манатов мне не вернули", - сказала пострадавшая.
Судья задал Айгюн Фараджовой вопросы о людях, которых она вовлекла в игру. Потерпевшая сообщила, что это поручение ей дала Танзиля Керимова: "Танзиля ханым говорила мне не добавлять других людей в группу. Приглашай от своего имени. Она просила меня отправлять ей деньги и распределять их среди других".
Процесс был отложен для допроса других потерпевших. Следующее заседание назначено на 16 октября.
Отметим, что начиная с апреля 2022 года Танзиля Керимова организовывала в интернете мошеннические игры под видом "онлайн-лотереи". Создавая группы, она злоупотребляла доверием людей и обманным путем завладела 1 232 559 манатами, принадлежащими 81 человеку.
Сначала для участия в "лотерее" с каждого человека взималось по 180 манатов. Выплаты восьми человек в размере 1 440 манатов производились лицу, чья очередь выигрывать подходила следующей. С июля 2022 года Керимова создала игру по "кратной" системе. Согласно этой схеме, инвестировавший получал через месяц доход в несколько раз больше вложенной суммы. Денежные средства аккумулировались на картах Керимовой и руководителя группы.
Затем с этих карт производились выплаты на карту победителя. То есть человек, вложивший 500 манатов 5 июля, 5 августа забирал 2 500 манатов. Для этого часть денег участников удерживалась и переводилась на депозитный счет. Депозитные деньги накапливались на банковских картах Керимовой. Например, присоединившийся до 5 июля и вложивший 180 манатов получал не 1 440, а 900 манатов, остальные 540 манатов зачислялись на депозит. С депозитного счета деньги выдавались лицам, вложившимся после 5 июля под предлогом пятикратной выплаты.
Пострадавшие, в основном женщины, были вынуждены обратиться с жалобой в Главное управление по борьбе с киберпреступностью МВД. В отношении Танзили Керимовой возбуждено уголовное дело по статье 178.4 Уголовного кодекса Азербайджана. В качестве меры пресечения избран полицейский надзор.скачать dle 11.3