Bakıda illər sonra bulvarda dəniz gəzintisi bərpa edilir - VİDEO
"Qafqazinfo"nun yayımladığı görüntülərdə gəminin yenilənmiş görkəmdə Dəniz Vağzalına yan aldığı əks olunur.
Bir neçə idir ki, dənizin səviyyəsinin aşağı enməsi səbəbindən bulvarda gəmi gəzintisinin müvəqqəti dayandırıldığı bildirilirdi.
"Mirvari" gəmisinin Dənizkənarı Milli Parkda yenidən görüntülənməsi "bulvarda gəmi gəzintisi bərpa edilirmi?" sualını yaradır.
Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin Mətbuat Xidmətinin rəhbəri Əfsanə Mehdiyeva artıq bir müddətdir gəmi gəzintisinin bərpası istiqamətində işlərin görüldüyünü, gəmilərin təhlükəsiz hərəkəti üçün marşrutun müəyyənləşdirildiyini və gəmi səyahəti üçün hazırlıqların aparıldığını bildirib:
"Bildiyiniz kimi, Xəzər dənizinin səviyyəsinin enməsi 2022-ci ildən bulvarda gəmi gəzintisinin müvəqqəti dayandırılmasına səbəb olmuşdu. Cari ildə gəmilərin yenidən fəaliyyətə başlaması istiqamətində işlərə başlanıldı. Müvafiq hissələrdə dənizin dərinliyinin ölçülməsi həyata keçirildi və buna uyğun marşrut xətləri müəyyənləşdirildi.
Eyni zamanda "Mirvari" gəmisinin təhlükəsiz və rahat hərəkəti üçün təmir və renovasiya işləri aparıldı. Bir neçə gündür gəmi Dəniz Vağzalı qarşısındakı körpüyə yan alıb və gəmi gəzintisi üçün son hazırlıq işləri görülür. Yaxın vaxtlarda bulvarda gəmi gəzintisi yenidən bərpa ediləcək".скачать dle 11.3

Возрождение "Жемчужины" Баку: круизы по бульвару возобновляются - ВИДЕО
В последние дни на Бакинском бульваре вновь стал появляться легендарный круизный лайнер Mirvari ("Жемчуг").
Как сообщает Qafqazinfo, на опубликованных кадрах видно, как обновленное судно пришвартовалось у Морского вокзала.
Напомним, что из-за понижения уровня Каспийского моря морские прогулки по бульвару были приостановлены несколько лет назад.
Однако появление Mirvari в Приморском национальном парке вновь актуализирует вопрос - возобновляются ли круизы вдоль набережной?
Руководитель пресс-службы Управления Приморского бульвара Афсана Мехдиева сообщила, что уже некоторое время ведутся работы по восстановлению морских прогулок. Был определен безопасный маршрут движения судов и ведется подготовка к круизам:
"Как вы знаете, снижение уровня Каспийского моря в 2022 году привело к приостановке морских прогулок по бульвару. В текущем году начались работы по возобновлению деятельности судов. Была проведена оценка глубины моря на соответствующих участках и определены маршруты.
В то же время на Mirvari были проведены ремонтные и реновационные работы для безопасного и комфортного передвижения. Уже несколько дней судно пришвартовано у причала напротив Морского вокзала, ведутся последние приготовления к круизам. В ближайшее время морские прогулки по бульвару будут возобновлены".скачать dle 11.3