13.09.2024 13:55 1 158
Məlumata görə, ABŞ bəyan edib ki, Rusiya İrandan raketlər alıb və yaxın gələcəkdə Ukraynaya qarşı istifadə edə bilər. Bu xəbərlər səbəbindən Fransa XİN İranın Parisdəki baş diplomatını çağırıb.
"Fransa Xarici İşlər Nazirliyi İranın bu ölkədəki müvəqqəti işlər vəkilini ballistik raketlərin Rusiyaya ötürülməsi iddiası ilə əlaqədar çağırıb", - deyə diplomatik mənbə bildirib.
Qeyd edək ki, ABŞ dövlət katibi Antoni Blinken Rusiyanın İrandan ballistik raketlər aldığını və çox güman ki, onlardan bir neçə həftə ərzində Ukraynaya qarşı müharibəsində istifadə edəcəyini bildirib. İran isə bunu inkar edir.скачать dle 11.3

МИД Франции вызвал поверенного Ирана
Министерство иностранных дел Франции вызвало главного дипломата Ирана в Париже из-за сообщений о передаче баллистических ракет России.
Об этом заявляет France 24.
"Министерство иностранных дел Франции в четверг вызвало временного поверенного в делах Ирана в стране из-за предполагаемой передачи баллистических ракет России", - сообщил дипломатический источник.
На этой неделе госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что РФ получила баллистические ракеты от ИРИ и, вероятно, использует их в конфликте в Украине в течение нескольких недель. Иран это отрицает.скачать dle 11.3