Yaşa görə müavinət alanları SEVİNDİRƏCƏK XƏBƏR
"Yaşa görə ödənilən 220 manat sosial müavinət olduğu üçün əmək pensiyaları kimi indeksasiya mexanizminə daxil deyil. Lakin dövlət başçısı İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamlarla biz mütəmadi olaraq yaşa görə verilən müavinətin də artırılmasını müşahidə etmişik. Adətən minimum pensiyada artım baş verən zaman məhz həmin müavinətlərdə də artımlar olur".
Bu sözləri Baku.ws-ə açıqlamasında 6-cı çağırış Milli Məclisin deputatı, iqtisadçı alim Vüqar Bayramov deyib.
Onun sözlərinə görə, fiskal yükünün hesablanması və bu istiqamətdə addımların atılması ilə bağlı qərarlar 2024-cü ilin sonu və ya 2025-ci ilin əvvəlində bəlli olacaq:
"Pensiyaların indeksasiyası yeni ilin əvvəlindən hesablanır və eyni zamanda minimum pensiyada artımlar baş verirsə, ilin əvvəlinə təsadüf edir.
Gözlənilir ki, minimum əməkhaqqıda artımlar olacaq və bu istiqamətdə işlər gedir. Əgər minimum pensiyada artımlar baş verərsə, yaşa görə müavinətin artırılması ehtimalları kifayət qədər yüksəkdir. Amma bütün hallarda 2024-cü ilin sonu və 2025-ci ilin əvvəllərində dəqiq məlumat vermək mümkün olacaq".скачать dle 11.3

Индексация пенсий и возрастное пособие: что ждёт пожилых азербайджанцев в 2025 году?
Социальное пособие в размере 220 манатов, выплачиваемое по возрасту, не входит в механизм индексации, как трудовые пенсии. Однако, благодаря распоряжениям, подписанным Президентом Ильхамом Алиевым, наблюдается регулярное повышение этого пособия. Обычно, при увеличении минимальной пенсии, также увеличиваются и пособия по возрасту.
Об этом в комментарии Baku.ws сообщил депутат Милли Меджлиса VI созыва, ученый-экономист Вугар Байрамов.
По его словам, решения о расчете фискальной нагрузки и шаги в этом направлении будут известны в конце 2024-го или начале 2025 года.
"Индексация пенсий рассчитывается с начала нового года. Ожидается, что минимальная заработная плата будет увеличена, и в этом направлении ведется работа. И если произойдет увеличение минимальной пенсии, вероятность повышения возрастного пособия достаточно высока. Однако точную информацию можно будет предоставить в конце 2024-го или начале 2025 года," - отметил он.скачать dle 11.3