Tovuzun bir sıra kəndlərindəki yanacaqdoldurma məntəqələrinin istismarı dayandırılıb - VİDEO
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyi sənayedə və dağ-mədən işlərində təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində səlahiyyətləri daxilində zəruri tədbirlərin görülməsini davam etdirir.
Bildirilib ki, agentliyin müfəttişləri tərəfindən Tovuz rayonunun Hunanlar, Abulbəyli, Düz Qırıqlı, Yuxarı Öysüzlü, Qəribli, Çatak Pələkli və Alakol kəndlərində yerləşən "Valeh" MMC-yə məxsus yanacaqdoldurma məntəqələrində plan üzrə yoxlama aparılıb. Yoxlama zamanı məntəqələrdə insan həyatı və sağlamlığı üçün təhlükə yaradan pozuntular aşkarlanıb:
"Belə ki, yanacaqdoldurma məntəqələrində istismar olunan yanacaqsaxlama çənlərinin üzərində nəfəslik klapanının quraşdırılmadığı, çənlərin yerləşdiyi ərazinin ildırımötürücü qurğu ilə təmin olunmadığı, elektrik avadanlıqları və qurğularının metal hissələrinin torpaqlanmadığı və müvafiq icazə sənədləri olmadan qeyri-qanuni quraşdırıldığı müəyyən edilib".
Məlumatda qeyd edilib ki, aşkar olunan pozuntuların dərhal aradan qaldırılmasının mümkün olmadığı və insan həyatı və sağlamlığı üçün yaratdığı təhlükə nəzərə alınaraq, məntəqələrin istismarı agentliyin əməkdaşları tərəfindən dayandırılıb və pozuntuların aradan qaldırılması üçün tərtib olunmuş aktın bir nüsxəsi sahibkara təqdim edilib:
"Bununla yanaşı, texniki təhlükəsizliklə bağlı obyekt sahibi ilə profilaktik söhbət aparılıb, aşkarlanmış pozuntuların aradan qaldırılması üçün müvafiq tövsiyələr verilib".скачать dle 11.3

Приостановлена работа ряда заправок в Товузском районе - ВИДЕО
Инспекторы Государственного агентства по безопасному ведению работ в промышленности и горному надзору Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС) провели плановую проверку на принадлежащих ООО Valeh заправочных станциях в селах Хунанлар, Абулбейли, Дюз Гырыглы, Юхары Ойсузлю, Гарибли, Чатак Пелекли и Алакол Товузского района.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на МЧС, в ходе проверки были выявлены нарушения, представляющие опасность для жизни и здоровья людей.
"Было установлено, что на бензобаках, эксплуатируемых на заправочных станциях, не установлен дыхательный клапан, территория расположения баков не обеспечена молниеотводом, металлические части электрооборудования и установок не заземлены и установлены незаконно без соответствующих разрешительных документов", - отметили в ведомстве.
В сообщении подчеркивается, что, учитывая невозможность немедленного устранения выявленных нарушений, эксплуатация пунктов приостановлена, предпринимателю представлен акт для устранения нарушений.
"Наряду с этим была проведена профилактическая беседа с владельцем объекта по вопросам технической безопасности, даны соответствующие рекомендации по устранению выявленных нарушений", - заключили в МЧС.скачать dle 11.3