“Baykar” münaqişə bitdikdən sonra Ukraynada tam şəkildə fəaliyyətə başlayacaq
Türkiyənin “Baykar Makina” şirkətinin “Bayraktar” pilotsuz uçan aparat istehsal edən zavodu Rusiya ilə müharibə başa çatdıqdan sonra Ukraynada tam şəkildə fəaliyyətə başlayacaq.
Median.Az “RBK-Ukrayna”ya istinadən xəbər verir ki, bunu “Euronews” telekanalına müsahibəsində Ukraynanın Türkiyədəki səfiri Vasili Bodnar deyib.
“Biz “Baykar Makina” ilə müxtəlif səviyyələrdə, o cümlədən zavodun yaradılmasında işləyirik”, - V.Bodnar deyib.
Səfir təhlükəsizlik baxımından zavod haqqında ətraflı məlumat verməkdən imtina edib, lakin bununla bağlı irəliləyişin olduğunu qeyd edib.
O, Ukraynanın Turkish Aerospace Industries (TAI) şirkəti ilə də əməkdaşlıq etdiyini xatırladıb.
Daha əvvəl “Baykar”ın baş direktoru Haluk Bayraktar Ukraynadakı zavodun 2025-ci ildə açılacağını bildirmişdi. Planlaşdırılan investisiyaların həcmi 95,5 milyon ABŞ dollarıdır.

Завод Baykar полноценно заработает в Украине после окончания конфликта
Завод по производству беспилотников Bayraktar турецкой компании Baykar Makina полноценно заработает в Украине после завершения войны с Россией.
Как передает Median.Az со ссылкой на РБК-Украина, об этом заявил посол Украины в Турции Василий Боднар в интервью Euronews.
"Мы работаем с Baykar Makina в разных измерениях, включая создание завода", - сказал В.Боднар.
Посол отказался предоставлять подробности о заводе по причинам безопасности, однако отметил, что прогресс в этом плане заметен.
Он также напомнил, что Украина сотрудничает с компанией Turkish Aerospace Industries (TAI).
Ранее гендиректор Baykar Халук Байрактар сообщал, что завод в Украине будет открыт уже в 2025 году. Объем запланированных инвестиций составляет 95,5 млн долларов.
Уже в июле 2023 турецкая компания Baykar начала строить в Украине завод по производству беспилотных летальных аппаратов Bayraktar. Ежегодно на нем планируют производить более 100 единиц дронов.скачать dle 11.3