İctimai nəqliyyatda qiymətlərin dəyişməsi xidmət keyfiyyətinə necə təsir edəcək?
Azərbaycanda son dövrlərdə bütün sahələr üzrə ətraf mühitə ayrılan diqqət ekologiyaya ən çox zərər vuran nəqliyyat sektorundan da yan keçmədi. Belə ki, ekoloji mühitin qorunması, nəqliyyat emissiyalarının azaldılması və daha təmiz nəqliyyat növlərinin təşviqi məqsədilə dizel yanacağının və "Aİ-92" benzinin qiyməti tənzimlənib, bununla da bir sıra ictimai nəqliyyatda sərnişindaşıma xidməti tarifləri dəyişib. Həmçinin gəlirləri xərclərini qarşılamayan “Bakı Metropoliteni” QSC-də də gediş haqqının qiymətində artım olub. Bəs, bu qiymət artımı nəqliyyatın işinə, xidmət keyfiyyətinə təsir edəcəkmi?
“Report” yanacaq qiymətlərindəki artımın ictimai nəqliyyatdakı təsirlərini araşdırıb.
“Bakı Metropoliteni” QSC-nin mətbuat xidmətinin rəhbəri Bəxtiyar Məmmədov bildirib ki, qiymətlərin, yəni tarifin tənzimlənməsindən asılı olmayaraq keyfiyyət məsələsi daim gündəmdə saxlanılır: “Keyfiyyət dedikdə ilk növbədə sərnişin təhlükəsizliyi nəzərdə tutulur. Bu, həm də sərnişinə xidmət mədəniyyətini özündə ehtiva edir. Dünya təcrübəsində özünü maliyyələşdirən metropolitenlərin sayı çox məhdud olduğundan müvafiq yardımların, yəni subsidiya formasında edilən maliyyə dəstəyinin xüsusi rolu, əhəmiyyəti var. Müvafiq tənzimləməyə baxmayaraq, Bakı metropolitenində subsidiyalaşma bundan sonrakı dövr üçün də nəzərdə tutulacaq. Çünki hazırda tənzimlənmiş tarif Bakı metrosunda sərnişinə xidmət göstərmək üçün kifayət etmir. Bu da o deməkdir ki, metro dövlətin əsas sosial layihələrindən biri olaraq qalır və metropolitenin fəaliyyətinin daha da inkişaf etdirilməsi dövlətin və hökumətin xüsusi diqqət mərkəzindədir”.
Bakı metrosunda sərnişinlərə xidmət keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması məsələsinə toxunan B. Məmmədov buna nümunə olaraq yeni nəsil qatarların alınmasını, vaqon parkının yenilənməsini, QR biletdən istifadəni, vaqonların saz vəziyyətdə saxlanmasını, yeni avadanlıqlardan istifadəni qeyd edib: “Bank kartları ilə ödəniş sisteminin tətbiqi və digər məsələlər də uğurla həllini tapmaq üzrədir. Amma metropoliten üçün ən vacibi 1967-ci ildən fəaliyyət göstərən bir sistem üçün onun daim müasirləşdirilməsi, modernləşdirilməsidir. Bu zaman dövlətin investisiyaları və müvafiq maliyyə dəstəyi xüsusi rol oynayır və bundan sonrakı dövr üçün də aktuallığını qoruyub saxlayacaq”.
Metropoliten rəsmisi diqqətə çatdırıb ki, hazırda əsas mühəndis texniki qurğuların fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təmini məqsədilə layihə həyata keçirilir və bu ilin sonuna qədər layihə tamamlanacaq: “Bu, metropolitendə dayanıqlı, etibarlı xidmətin həyata keçirilməsi baxımından çox vacibdir. Həyata keçirilən ən böyük layihələrdən biri də Dispetçer Mərkəzində həm işçi heyəti, həm də texniki təchizat baxımından yeni dövrün tələblərinə cavab verən avadanlıqların quraşdırılmasıdır. Bakı metrosunda vaqonların əsaslı təmiri sexinin olması da böyük üstünlükdür”.
Sərnişinlərə xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi barədə məlumat verən B.Məmmədov qatarlarda kondisionerin quraşdırılması mövzusuna da toxunub: “Təəssüf ki, yeganə çatışmazlıq kondisioner sisteminin quraşdırılmasıdır ki, bu da qeyri-mümkündür. Köhnə qatarlara kondisionerlərin quraşdırılmasının texniki cəhətdən mümkünsüzlüyü artıq isbat olunub. Bu, faktiki olaraq yeni vaqonun istehsalı prosesinə bərabərdir. Belə bir halda köhnə vaqonu əsaslı təmir edib modernləşdirməkdənsə, yenisini almaq daha məntiqli görünür və bu istiqamətdə işlər davam edir. Bundan əlavə metroda nasaz qatarların sayı da kifayət qədər azalıb. Xüsusən də qapılarla bağlı problemin azaldığını müşahidə edirik. Bunlar sərnişinə xidmət mədəniyyətinin yüksəldilməsi baxımından çox böyük əhəmiyyət kəsb edir”.
O bildirib ki, Bakı Metropoliteni təmizliyi baxımından da aparıcı yer tutur: “Bu, kifayət qədər böyük resurs tələb edən məsələdir. Bakı metrosunun hazırda həyata keçirdiyi hər bir yenilik sərnişindaşımanın maya dəyərinin azaldılmasına, təhlükəsizliyinin yüksəldilməsinə yönləndirilib və əminəm ki, zaman keçdikcə sərnişin bunu əyani şəkildə hiss edəcək. Metropoliten çox ağır, funksional və mürəkkəb sahələri özündə birləşdirdiyi üçün bu yeniliklər dərhal hiss olunmaya bilər. Pandemiya dövrünün metroya vurduğu zərbə hər kəsə məlumdur. Bu o deməkdir ki, metropolitenin əsas gəliri sərnişindaşımadan olduğu üçün həmin dövrdə qoyulmuş məhdudiyyətlər insanların sağlamlığı baxımından effektli olsa da, infrastruktur baxımından Bakı metrosuna müəyyən zərbələr vurub və bu gün də həmin zərbələrin izi hiss olunur”.
B. Məmmədov qeyd edib ki, dövlətin ayırdığı investisiyalar, subsidiyalar nəinki infrastrukturun qorunub saxlanması, hətta inkişaf etdirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir.
Avtobuslarda xidmət keyfiyyəti barədə “BakuBus” MMC-dən məlumat verilib ki, tariflərdəki artımı zəruri edən bu sahədə fəaliyyət göstərən daşıyıcıların əməliyyat xərclərinin ödənməməsi ilə bağlıdır: “Bu sahədə yeganə dövlət operatoru olan “BakuBus” son illərdə xidmətin əhatə coğrafiyasının genişləndirilməsi və xidmət keyfiyyətinin artırılması istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atıb. Yalnız bu il daha 15 marşrut xətti istismara qəbul edilib ki, bu da 200 avtobusun müasir standartlara cavab verən “BakuBus” avtobusları ilə əvəzlənməsinə gətirib çıxarıb. Bundan əlavə onlayn idarəetmə, keyfiyyətə nəzarət sistemi yaradılıb. Bu zəruri addımlar şirkətin xərclərinin də əhəmiyyətli artımını şərtləndirib. Digər tərəfdən sərnişindaşıma gəlirləri nisbətən artsa da, hazırda sərnişin dövriyyəsi pandemiyadan əvvəlki dövrün səviyyəsindən xeyli aşağıdır”.
Qeyd edilib ki, qəbul olunmuş qərar sosialyönümlülüyü nəzərə almaqla dövlətin bu sahədə siyasətinə uyğun olaraq, sərnişin ilə xidmət göstərən şirkət arasında maraqların balanslaşdırılmasına xidmət edəcək. Daşıyıcı şirkətlərin maliyyə sabitliyinin təmini ictimai nəqliyyatın müntəzəmliyini təmin etməklə, xidmət keyfiyyətinin artırılması üçün də əlavə imkanlar yaradacaq.
Ölkəyə idxal edilən avtobusların maya dəyərinin kəskin artdığını, onlara texniki xidmətin, amortizasiya xərclərinin dəfələrlə yüksəldiyini deyən daşıyıcı şirkətlərdən birinin mətbuat katibi Nizam Rzayev vurğulayıb ki, bu da dövlətin ictimai nəqliyyata dəstəyini labüd edir.
Sərnişinlərə xidmət keyfiyyətinin artırılması məsələsinə toxunan daşıyıcı şirkət rəsmisi qeyd edib ki, göstərilən xidmət Avro-5 standartlarına cavan verən müasir iritutumlu avtobusların gətirilməsini, yerli və xarici maliyyə təşkilatlarından böyük həcmdə investisiyalar cəlb edərək avtobus parkının böyük ölçüdə yenilənməsini, həmçinin paytaxt ərazisində müasir standartlara cavab verən iki müasir istehsalat bazasının qurulmasını əhatə edir.
“Son olaraq 51 ədəd CNG tipli Avro-6 standartlı avtobusu paytaxtımıza gətirərək istismarda olan marşrut xətləri üzrə sərnişinlərin xidmətinə vermişik. Bu istiqamətdə layihələr bundan sonra da davam edəcək, xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədilə yeniliklər edəcəyik”, - deyə o əlavə edib.скачать dle 11.3

Как изменение цен на проезд в общественном транспорте повлияет на качество услуг?
Меры по защите окружающей среды в Азербайджане не обошли стороной и транспортный сектор, наносящий наибольший вред экологии. С целью сокращения выбросов и стимулирования развития экологически чистых видов транспорта в стране урегулированы цены на дизельное топливо и бензин марки Aİ-92, в результате изменились тарифы на пассажироперевозки в общественном транспорте. В том числе повысилась стоимость проезда в ЗАО "Бакинский метрополитен", доходы которого изначально не покрывали расходы.
Report задался вопросом, повлияет ли данное подорожание на работу транспорта и качество услуг?
Руководитель пресс-службы ЗАО "Бакинский метрополитен" Бахтияр Мамедов рассказал Report, что вопрос качества постоянно находится на повестке дня, независимо от регулирования цен (тарифов): "Под качеством, в первую очередь, подразумевается безопасность пассажиров, что также включает культуру их обслуживания. Поскольку в мировой практике число самофинансируемых метрополитенов очень ограничено, особую роль и значение имеет финансовая поддержка в форме субсидий. Несмотря на текущее регулирование, субсидирование Бакинского метрополитена будет продолжено в дальнейшем, так как нынешний тариф по-прежнему не покрывает всех расходов. Это означает, что метро остается одним из основных социальных проектов государства".
Говоря об улучшении качества обслуживания пассажиров в бакинском метро, Б. Мамедов отметил обновление вагонного парка, использование QR-билетов, контроль технического состояния вагонов, использование нового оборудования: "Внедрение системы оплаты банковскими картами и другие вопросы также на стадии реализации. Но самым важным является процесс постоянной модернизации системы метрополитена, действующего с 1967 года. Особую роль в этом играют государственные инвестиции и соответствующая финансовая поддержка, которые сохранят свою актуальность в будущем".
Представитель метрополитена подчеркнул, что в настоящее время реализуется проект по обеспечению бесперебойного электроснабжения основных инженерно-технических сооружений, который будет завершен к концу года: "Одним из крупнейших реализуемых проектов является оснащение Диспетчерского центра современным оборудованием. Наличие цеха капитального ремонта вагонов в Бакинском метро также является большим преимуществом".
Количество неисправных поездов в метро также значительно сократилось, добавил руководитель пресс-службы.
По его словам, Бакинский метрополитен занимает ведущее место по чистоте, что также требует больших ресурсов.
Б. Мамедов отметил, что единственным недостатком является отсутствие системы кондиционирования и невозможность технически устанавливать кондиционеры в старых вагонах: "Это фактически равносильно процессу производства нового вагона, поэтому логичнее купить новый вагон, чем модернизировать старый, и работа в данном направлении продолжается".
"Каждое нововведение в бакинском метро направлено на снижение себестоимости пассажирских перевозок и повышение безопасности", - подчеркнул Б.Мамедов, напомнив об уроне, нанесенном отсутствием пассажиров в период пандемии.
Как сообщили Report из ООО BakuBus, повышение тарифов связано с тем, что доходы не покрывают операционные расходы перевозчиков данной сферы: "Единственный госоператор в этой области BakuBus в последние годы предпринял значительные шаги по расширению географии обслуживания и повышению качества услуг. Только в этом году в эксплуатацию введено еще 15 маршрутных линий, что привело к замене 200 автобусов на соответствующие современным стандартам автобусы BakuBus. Также создана система онлайн-управления и контроля качества. Данные необходимые шаги обусловили значительное увеличение расходов компании. С другой стороны, хотя доходы от пассажироперевозок относительно увеличились, в настоящее время пассажирооборот значительно ниже уровня, наблюдаемого до пандемии".
Отмечено, что принятое правительством решение будет служить сбалансированности интересов пассажиров и компаний-перевозчиков, а обеспечение финансовой стабильности транспортных компаний создаст дополнительные возможности для повышения качества обслуживания.
Пресс-секретарь одной из транспортных компаний Азербайджана Низам Рзаев подчеркнул, что резкое увеличение себестоимости импортируемых в страну автобусов, многократное повышение расходов на их техническое обслуживание и амортизацию делает неизбежной государственную поддержку общественного транспорта.
Среди услуг компании от отметил поставку крупногабаритных автобусов, соответствующих стандартам Евро-5, масштабное обновление автобусного парка с привлечением местных и зарубежных инвестиций, а также создание в Баку двух современных производственных баз.
"Мы доставили в столицу 51 автобус типа CNG стандарта Евро-6 и передали их в пользование пассажиров на действующих маршрутных линиях. Осуществление новых проектов в данном направлении будет продолжаться, планируется внедрение новшеств с целью повышения качества обслуживания", - добавил Н.Рзаев.скачать dle 11.3