BMT Baş Assambleyasının sessiya sədri: "COP29-un uğuru təkcə Azərbaycanın uğuru olmayacaq"
"BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) uğuru təkcə Azərbaycanın uğuru olmayacaq, bu tədbir ümumilikdə COP-a inamı gücləndirəcək".
"Report" xəbər verir ki, bunu BMT Baş Assambleyasının 73-cü sessiyasının sədri Mariya Fernanda Espinosa Bakıda "COP29-a aparan yol: Dayanıqlı və davamlı gələcək" mövzusunda keçirilən yüksəksəviyyəli görüşdə deyib.
"Biz "təşviqedici COP", "inklüziv COP", "maliyyə COP" sözlərini eşitmişik. Məncə, bu üç meyar COP29-un gözlənilən uğurunun əsasını təşkil edir", - deyə o bildirib.
Sədr qeyd edib ki, yüksəksəviyyəli görüşün iştirakçıları COP29-un uğurunun bir hissəsi və səfirləri olmaq istəyirlər.
Xatırladaq ki, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) bu ilin noyabr ayında Bakıda keçiriləcək. Bu barədə qərar ötən il dekabrın 11-də Dubayda keçirilən COP28 plenar iclasında qəbul edilib. Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın paytaxtı 70-80 minə yaxın xarici qonaq qəbul edəcək.скачать dle 11.3

Председатель 73-ей сессии ГА ООН: Хотим стать частью успеха COP29
Успех 29-ой сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29) будет не только успехом Азербайджана, данное мероприятие в целом укрепит доверие к COP.
Как сообщает Report, об этом председатель 73-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Мария Фернанда Эспиноса заявила на проходящей в Баку встрече высокого уровня на тему "Путь к COP29: устойчивое и прочное будущее".
"Мы слышали слова "стимулирующий COP", "инклюзивный COP", "финансовый COP". Думаю, что эти три критерия лежат в основе ожидаемого успеха COP29", - сказала она.
"Мы (участники встречи на высоком уровне) хотим стать частью успеха и послами COP29", - подчеркнула Эспиноса.
29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP 29) пройдет в Баку в ноябре этого года. Решение об этом было принято на пленарном заседании COP28, состоявшемся в Дубае 11 декабря 2023 года. В рамках мероприятия столица Азербайджана примет около 70-80 тысяч иностранных гостей.скачать dle 11.3