Nazir: "2040-cı ilə qədər hava nəqliyyatına tələbat 2 dəfə artacaq"
Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyasının (IATA) "Global Air Transport Outlook" hesabatına əsasən, 2040-cı ilə qədər hava nəqliyyatına tələbat 2 dəfə və yaxud ildə orta hesabla 3,4 % artacaq.
Bunu rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev bu gün Bakıda keçirilən Ümumdünya Aeronaviqasiya Sammitində bildirib.
"Müxtəlif regionlarda münaqişələrin və siyasi qeyri-sabitliyin qəfil artması hava hərəkətinin təhlükəsizliyində və koordinasiyasında da qeyri-sabitlik yaradır. Bundan əlavə, sənayenin 2050-ci ilə qədər sıfır emissiyaya nail olmaq öhdəliyi əlavə bir məsuliyyət yaradır. Bu amillərin yaratdığı əhəmiyyətli təzyiqləri nəzərə alaraq, dünya hava nəqliyyatının 90 %-nə nəzarət edən CANSO üzvləri davamlı, təhlükəsiz qlobal hava səyahətinin gələcəyi üçün təməl olan kollektiv təcrübə, birgə əməkdaşlıq səylərindən istifadə etməlidirlər", - deyə o qeyd edib.

Министр: К 2040 году спрос на авиаперевозки удвоится
К 2040 году спрос на авиаперевозки, согласно отчету Global Air Transport Outlook Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA), вырастет вдвое или в среднем на 3,4% в год.
Об этом сказал министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев на Всемирном саммите по аэронавигации CANSO в Баку.
"Резкий рост конфликтов и политической нестабильности в различных регионах препятствует обеспечению безопасности и координации воздушного движения. Кроме того, обязательства отрасли по достижению нулевого уровня выбросов к 2050 году возлагают дополнительную ответственность. Учитывая значительное давление, создаваемое этими факторами, члены CANSO, контролирующие 90% воздушного движения по всему миру, должны использовать коллективный опыт и прилагать совместные усилия для обеспечения устойчивых и безопасных глобальных авиаперевозок", - сказал он.