Xarkova dəyən zərər açıqlanıb
Rusiyanın Ukraynanın Xarkov vilayətinə hücumları nəticəsində insan itkiləri və dəyən zərər açıqlanıb.
Xarkov vilayəti hərbi administrasiyanın rəhbəri Oleq Snequbov "Report"un Şərqi Avropa bürosuna müsahibəsində bildirib ki, ən ağır vəziyyət vilayətin Rusiya ilə sərhəd Vovçansk rayonu istiqamətindədir: "İndi ən başlıcası düşmənin irəliləməsini dayandırmaqdır və ordumuz bunu artıq həyata keçirib. Artıq cəbhə xətti sabitləşib və ordumuz düşmənin sərhədlərə qayıtması üçün mümkün olan hər şeyi edəcək. Vovçanska gəlincə, şəhərin bir hissəsi düşmənin nəzarəti altındadır. Hazırda orada küçə döyüşləri gedir", - vilayət rəhbəri vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, hər gün Xarkov şəhəri də daxil olmaqla vilayətdə 35-dən çox yaşayış məntəqəsi atəşə tutulur: "Söhbətimizdən az əvvəl 3 dəfə idarə olunan bombalarla, yenə mülki infrastruktura, fərdi yaşayış evlərinə zərbələr endirildi. Çox təəssüf ki, qurbanlar oldu, onlardan ikisi uşaq idi. Biz belə şəraitdə yaşayırıq”.
O bildirib ki, əsas vəzifə əhalinin elektrik enerjisini bərpa etmək və əhalini təmin etməkdir: “Qeyd edim ki, biz enerji sisteminə raket hücumlarının nəticələri ilə bağlı daim mübarizə aparırıq. Əsas vəzifəmiz dağıntıların nəticələrini aradan qaldırmaq, növbəti qış mövsümünə hazır olmaqdır".
Vilayət rəhbəri, eyni zamanda Xarkov vilayətində itkiləri də açıqlayıb. Əsas itkilərin əsasən son bir neçə ayda olduğu məlum olub: "Düşmən artıq vilayətimizdə 2000-dən çox mülki vətəndaşımızı qətlə yetirib, onlardan 80-i uşaq, ən kiçiyi isə cəmi 5 aylıq idi.
Artıq 6 mindən çox dağıdılmış obyektimiz var, onların əksəriyyəti yaşayış binaları, çoxmərtəbəli binalar, fərdi yaşayış evləri, o cümlədən enerji sistemi, tibb müəssisələri, təhsil müəssisələri, həmçinin uşaq bağçalarıdır".

Оценен ущерб, нанесенный Харькову
Как заявил глава военной администрации Харьковской области Олег Синегубов восточноевропейскому бюро Report, самая тяжелая ситуация наблюдается в приграничном с Россией Волчанском районе: "Самым главным было остановить продвижение противника, с чем наша армия успешно справилась. Теперь линия фронта стабилизировалась, и наша армия делает все возможное, чтобы отбросить врага к границам. Что касается Волчанска, то часть города находится под контролем противника. Сейчас там идут уличные бои", - подчеркнул глава области.
По его словам, ежедневно обстреливается более 35 населенных пунктов области, в том числе город Харьков: "Незадолго до нашего разговора три раза управляемыми бомбами наносились удары по гражданской инфраструктуре, по частным жилым домам. К сожалению, есть жертвы, двое из которых - дети”.
По его словам, основной задачей является обеспечение населения электроэнергией: “Мы постоянно ведем борьбу с последствиями ракетных ударов по энергосистеме. Наша главная задача - ликвидировать последствия разрушений и подготовиться к следующему зимнему сезону".
Глава области также сообщил о потерях в Харьковской области, большая часть из которых приходится на последние несколько месяцев: "Погибли более 2000 мирных жителей, 80 из которых дети, самому младшему было всего 5 месяцев. Разрушено более 6 тысяч объектов, большинство из которых - многоэтажные и частные жилые дома, медицинские, образовательные учреждения, а также детские сады".скачать dle 11.3