Günəşdəki partlayışlar okeanların dərinliklərinə çatıb
Mayın 10-11-də Günəşdə baş verən güclü partlayışlar nəticəsində yaranan güclü geomaqnit qasırğası Yerin dəniz dərinliklərinə çatıb.
Bu barədə Viktoriya Universitetində “Ocean Networks Canada” (ONC) layihəsinin kanadalı tədqiqatçıları məlumat veriblər.
Kanadanın qərb və şərq sahillərində yerləşən ONC sualtı rəsədxanaları 2,7 km dərinlikdə planetin maqnit sahəsinin müvəqqəti təsirini qeydə alıb.
Ən əhəmiyyətli maqnit təsiri kompas istiqamətini +30 ilə -30 dərəcə arasında dəyişib və Vankuver adasının sahillərində ONC NEPTUNE kabel rəsədxanasının bir hissəsi olan “Folger Passage” sualtı məkanında qeydə alınıb.
Alimlərin fikrincə, yaxın bir neçə il indiki Günəş tsiklinin pik dövrü olacaq, ona görə də bu cür hadisələr əvvəlki illərlə müqayisədə çox tez-tez baş verəcək.

Вспышки на Солнце достигли глубин океанов Земли, выяснили ученые
Об этом сообщили канадские исследователи из проекта Ocean Networks Canada (ONC) при Университете Виктории.
Подводные обсерватории ONC на западном и восточном побережьях Канады зафиксировали временное искажение магнитного поля планеты на глубине 2,7 км.
Наиболее значительное магнитное смещение изменило направление компаса в диапазоне от +30 до -30 градусов и было зафиксировано на подводной площадке Folger Passage, входящей в состав кабельной обсерватории ONC NEPTUNE у побережья острова Ванкувер.
Обнаружение магнитных возмущений из-за солнечной бури произошло во время проверок качества данных. Аномалии в показаниях приборов совпали с геомагнитным штормом, вызвавшем яркие полярные сияния в разных регионах Земли.
По словам ученых, следующие несколько лет станут пиком текущего солнечного цикла, поэтому подобные события будут происходить гораздо чаще, чем в предыдущие годы.