Pelleqrini: Baş nazirə sui-qəsd Slovakiya demokratiyası üçün görünməmiş təhlükədir
“Fərqli siyasi baxışlara nifrətin nəyə gətirib çıxara biləcəyindən dəhşətə gəlirəm. Biz hər şeydə razılaşmaq məcburiyyətində deyilik, lakin fikir ayrılığımızı demokratik və hüquqi yolla ifadə etməyin bir çox yolu var”, - o yazıb.
Pelleqrini onu da əlavə edib ki, insanlar müxtəlif siyasi fikirləri seçki məntəqələrində deyil, küçələrdə silahla ifadə etsələr, Slovakiyanın müstəqil olduğu son 31 ildə qurduğu bütün demokratik dəyərləri təhdid etmiş olacaqlar.
“Baş nazirə tezliklə sağalmağı arzulayıram və həqiqətən də belə mənasız və qəddar hərəkətin ümumbəşəri qınaq obyektinə çevrilməsini istəyirəm”, - o deyib.
Qeyd edək ki, Peter Pelleqrini 2024-cü il aprelin 7-dən Slovakiya Prezidenti seçilib və bu il iyunun 15-də rəsmi olaraq vəzifəsinin icrasına başlayacaq.

Пеллегрини: Покушение на премьер-министра представляет беспрецедентную угрозу словацкой демократии
"Я в ужасе от того, к чему может привести ненависть к иным политическим взглядам. Нам не обязательно соглашаться во всем, но есть много способов выразить наше несогласие демократическим и законным путем", - написал он.
Также Пеллегрини добавил, что если люди выражают разные политические мнения с оружием на улицах, а не на избирательных участках, этим они угрожают всему, что было построено за последние 31 год словацкого суверенитета.
"Я желаю премьер-министру скорейшего выздоровления. И мне очень хочется, чтобы такой бессмысленный и жестокий поступок стал предметом всеобщего осуждения", - отметил он.
Отметим, что Петер Пеллегрини является избранным с 7 апреля 2024 года президентом Словакии и официально вступит в должность 15 июня текущего года.