Numan Kurtulmuş: Fransa Milli Assambleyasının qərarı Türkiyənin layiq olmadığı ciddi ittihamdır
Fransa Milli Assambleyasının qətnaməsi tarixi reallıqlarla ziddiyyət təşkil edir, belə sənədlər yalnız parlamentlərin reputasiyasını ləkələyir.
Bu barədə Türkiyə parlamentinin sədri Numan Kurtulmuşun Fransa Milli Assambleyasının sədri Yael Braun-Piveyə aprelin 29-da fransalı qanunvericilərin assurlar və keldanilərlə bağlı qəbul etdiyi qərəzli qətnamə ilə bağlı yazdığı məktubda deyilir.
O, Ankaranın Parislə parlament əlaqələri qurmaq cəhdləri fonunda Milli Assambleyanın bu əsassız qətnaməni qəbul etməsindən təəssüfləndiyini bildirib:
“Bu, tarixi həqiqətlərə uyğun gəlməyən, Türkiyənin layiq olmadığı ciddi ittihamdır. Bu sənəddə 1915-ci ildə Osmanlıda baş vermiş hadisələrlə bağlı tarixi və hüquqi baxımdan əsassız olan bəyanatların növbəti dəfə təkrarlanması təəssüf hissi doğurur”.
N.Kurtulmuş vurğulayıb ki, qanunverici orqanlar tarixi hadisələri təhrif edərək düşmənçilik yaratmamalı, əksinə, müxtəlif xalqlar arasında dostluq əlaqələrinin inkişafı üçün səy göstərməlidirlər:
“Beynəlxalq hüquqda bu anlayışın dəqiq tərifinin olmasına baxmayaraq, tarixi faktları təkzib edən və ya soyqırımı ittihamları irəli sürən bu cür qətnamələr parlamentlərin reputasiyasına xələl gətirir. Tarixin siyasiləşdirilməsi, keçmiş hadisələrin seçmə, qərəzli və təhrif olunmuş şərhi yalnız ekstremizm, ayrı-seçkilik, dini dözümsüzlük və ksenofobiya üçün zəmin yaradır”.

Нуман Куртулмуш: Резолюция Нацассамблеи Франции - серьезное обвинение, которого Турция не заслуживает
Об этом говорится в письме спикера парламента Турции Нумана Куртурлмуша председателю Национальной ассамблеи Франции Яэль Браун-Пиве касательно принятой французскими законодателями 29 апреля предвзятой резолюции об ассирийцах и халдеях.
Куртулмуш выразил сожаление тем, что Национальная ассамблея приняла данную необоснованную резолюцию на фоне попыток Анкары наладить парламентские связи с Парижем.
"Это серьезное и не соответствующее историческим реалиям обвинение, которого Турция не заслуживает. Вызывает сожаление и то, что в данном документе в очередной раз повторяются необоснованные с исторической и правовой точек зрения заявления касательно событий 1915 года в Османской империи", - говорится в письме.
Куртулмуш подчеркнул, что законодательные органы должны прилагать усилия для развития дружественных отношений между различными народами, а не порождать враждебность, искажая при этом исторические события.
"Подобные резолюции, опровергающие исторические факты или выдвигающие огульные обвинения в геноциде, несмотря на то, что в международном праве есть четкое определение этого понятия, пятнают репутацию парламентов. Политизация истории и избирательная, предвзятая и искаженная интерпретация событий прошлого лишь создают почву для экстремизма, дискриминации, религиозной нетерпимости и ксенофобии", - говорится в письме.