Ermənistanda kazarmada ölən əsgərlərin qohumları: “Yanğına inanmırıq, onlara nəsə edilib”
Ermənistanın Zəngəzur (Qeqarkunik) rayonunda kazarmada baş verən yanğın nəticəsində həlak olan əsgərlərin yaxınları İrəvanın Respublika meydanında etiraz aksiyası keçiriblər. Onlar hökumətdən insidentlə bağlı obyektiv araşdırma aparmağı tələb ediblər.
“Biz baş verənlərlə bağlı rəsmi versiyaya inanmırıq, onlar bu problemi həll etməsələr, biz başqa tədbirlər görəcəyik”, - deyə ölən hərbçilərdən birinin qohumu bildirib.
“Necə oldu ki, yanğın zamanı 15 uşaq yanıb, bir nəfər də çölə çıxa bilməyib, bu o deməkdir ki, onlara nəsə edilib”, - deyə aksiyanın digər iştirakçısı vurğulayıb.
Məhkəmədə zərərçəkmişlərin maraqlarını təmsil edən vəkil Norayr Norikyan jurnalistlərə bildirib ki, bir sıra açıqlanmayan hallar olduğu üçün istintaq hələ də davam edir.
Xatırladaq ki, 2023-cü il yanvarın 19-na keçən gecə kazarmada baş verən yanğında 15 hərbçi ölüb, daha üç hərbçi yanıq xəsarətləri ilə Yanıq Mərkəzinə yerləşdirilib. İstintaq Komitəsinin məlumatına görə, hadisəyə səbəb istilik üçün benzindən istifadə edilməsi olub. Faciədən sonra beş yüksəkrütbəli hərbçi tutduqları vəzifələrdən azad edilib. Yanğınla bağlı “Silah, döyüş sursatı, hərbi texnika və ya digər hərbi əmlakla davranış qaydalarını pozmanın ehtiyatsızlıqdan iki və daha çox şəxsin ölümünə səbəb olduqda” və “səhlənkarlıq insan ölümünə səbəb olduqda” maddələri ilə cinayət işi açılıb.скачать dle 11.3

Родственники погибших в Армении в казарме солдат: Мы не верим в пожар, с ними что-то сделали
Родные и близкие солдат, погибших в результате пожара во временной казарме в селе Азат Гегаркуникской области, проводят акцию протеста на площади Республики в Ереване, требуя от властей Армении объективного расследования происшествия.
"Мы не верим в официальную версию произошедшего. Если они не решат этот вопрос, мы примем другие меры", - сказал родственник одного из погибших военнослужащих.
"Как так получилось, что во время пожара 15 детей сгорели, и ни один не сумел выбраться? Значит с ними что-то сделали", - считает он.
Адвокат Норайр Норикян, представляющий в суде интересы потерпевших, сказал журналистам, что следствие до сих пор продолжается, так как есть ряд нераскрытых обстоятельств.
Напомним, что пожар в доме в селе Азат Гегаркуникской области, служившем временной казармой для инженерно-саперной роты, вспыхнул ночью 19 января 2023 года. В результате погибли 15 военнослужащих, еще трое с ожогами были доставлены в Ожоговый центр. По данным Следственного комитета, причиной чрезвычайного происшествия стало использование автобензина для обогрева. После трагедии с занимаемых должностей были уволены пять высокопоставленных военных. В связи с пожаром было возбуждено два уголовных производства: по части 4 статьи 532 (нарушение правил обращения с оружием, боеприпасами, военной техникой или другим военным имуществом, повлекшее по неосторожности смерть двух и более лиц) и по части 3 статьи 550 (по признакам халатности, приведшей к смерти человека) Уголовного кодекса Армении.скачать dle 11.3