Dini liderlər Bakıda və Şuşada bir araya gələcəklər
Bununla bağlı Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin (QMİ) sədri, Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində keçiriləcək Dini Liderlərin Bakı Görüşündə iştirak etmək üçün Bakıya gələn Rus Pravoslav Kilsəsinin Xarici kilsələrarası əlaqələr şöbəsinin sədri, Patriarx Kirilin vikarisi Mitropolit Antoniy ilə görüşündə qeyd edib.
QMİ sədri Prezident İlham Əliyevin himayəsi ilə ənənəvi keçirilən Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunu aktual problemlərin müzakirəsi üçün ciddi platforma olduğunu diqqətə çatdırıb.
O bildirib ki, forum çərçivəsində QMİ-nin təşkilatçılığı ilə həm Bakıda, həm də Şuşada tədbirlər keçiriləcək, 40-dan çox ölkəni təmsil edən dini liderlər və tanınmış ictimai xadimlər dinlərarası dialoq vasitəsi ilə etimadın möhkəmləndirilməsi, eləcə də digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparacaqlar.
QMİ ilə Rus Pravoslav Kilsəsi arasında faydalı əməkdaşlığa və qarşılıqlı etimada söykənən əlaqələrin olduğunu diqqətə çatdıran Allahşükür Paşazadə 30 ilə yaxın müddətdə davam edən Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin dini zəminə keçməməsi üçün Patriarx Kirilin gördüyü işləri, vasitəçilik missiyasını yüksək qiymətləndirib.скачать dle 11.3

Религиозные лидеры из более 40 стран проведут встречи в Баку и Шуше
В Баку и Шуше в рамках VI Всемирного форума по межкультурному диалогу пройдут встречи религиозных лидеров и общественных деятелей из более 40 стран мира.
Об этом заявил председатель Управления мусульман Кавказа (УМК) шейх-уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде на встрече с председателем Отдела внешних церковных связей Русской Православной Церкви, викарием Патриарха Кирилла, митрополитом Анатолием.
По его словам, в рамках форума при организации УМК пройдут мероприятия в Баку и Шуше, где религиозные лидеры и известные общественные деятели проведут дискуссии по укреплению доверия и другим вопросам посредством межрелигиозного диалога.
Пашазаде также подчеркнул, что отношения между УМК и Русской Православной Церковью основаны на взаимном доверии и сотрудничестве. Он высоко оценил усилия Патриарха Кирилла по предотвращению превращения армяно-азербайджанского конфликта в религиозный.
Митрополит Анатолий прибыл в Баку для участия в Бакинском саммите религиозных лидеров в рамках VI Всемирного форума по межкультурному диалогу.скачать dle 11.3