Türkiyədə Tacikistan və Qırğızıstan vətəndaşları saxlanıldılar: Terror aktı hazırlayırdılar - VİDEO
Türkiyə hüquq-mühafizə orqanları İraq Şam İslam Dövləti (İŞİD) adından terror aktı hazırlamaqda şübhəli bilinən iki nəfəri saxlayıblar.
Təhlükəsizlik qüvvələri silahlıların Türkiyədə terror aktı törətməyi planlaşdırdıqlarını bildiriblər.
Dindirildikdən sonra Tacikistan vətəndaşı 37 yaşlı Fazilcon A. və Qırğızıstan vətəndaşı 41 yaşlı Zülfiyyə S. məhkəmə qarşısına çıxarılıblar. Sonuncu artıq ölkədən deportasiya edilib.
Baxış zamanı onlardan jandarm forması, polis jileti və papaq, avtomobil üçün radio, habelə təlimatları olan elektron avadanlıq aşkar edilib.
Məlum olub ki, Fazilcon İŞİD üzvüdür. O, terrorçular arasında “Əbu İsmayıl” kimi tanınır. Kəşfiyyat xidmətləri onun planlaşdırılan terror aktının təşkilatçısı və əlaqələndiricisi olduğunu bildiriblər.скачать dle 11.3

В Турции задержали граждан Таджикистана и Кыргызстана за подготовку теракта - ВИДЕО
Турецкие правоохранители задержали двух подозреваемых в подготовке теракта от имени "Исламского государства" (ИГ).
По данным силовиков, боевики планировали устроить теракт на территории Турции.
Согласно информации, речь идет о 37-летнем гражданине Таджикистана Фазылджоне А. и 41-летней гражданке Кыргызстана Зульфие С. Последнюю уже депортировали из страны.
Отмечается, что при обыске у подозреваемых обнаружили форму жандармерии, полицейский жилет и фуражку, автомобильную рацию, а также электронные материалы с инструкциями. Теракт находился в стадии подготовки.
Выяснилось, что Фазылджон является членом ИГ и известен среди террористов как "Абу Исмаил". Он выполнял роль организатора и координатора готовящегося теракта.скачать dle 11.3