Bakıda yeni metro stansiyası neçənci ildə istifadəyə veriləcək? - AÇIQLAMA
Bakı metropoliteninin “bənövşəyi” xəttinin hazırda inşası davam edən stansiyasında növbəti mərhələ üzrə işlərə başlanılıb. Bu barədə ötən il “Bakı Metropoliteni” QSC-dən məlumat verilib. Bildirilib ki, şərti olaraq “B-04” adlandırılan stansiya Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksi ilə 1 saylı Şəhər Klinik Xəstəxanası arasında - Cəlil Məmmədquluzadə küçəsində yerləşəcək.
Avtomobil yolunun hər iki tərəfi nəzərə alınmaqla dörd istiqamətdə olacaq stansiya girişlərinin tikintisi inşaatın norma və qaydalarına uyğun - sonuncu mərhələdə yerinə yetiriləcək.
Bəs hazırda tikintisi gedən stansiyada işlər hansı yerdədir və onun açılışı nə zamana planlaşdırılır?
Məsələ ilə bağlı “Bakı Metropoliteni” QSC-nin Mətbuat Xidmətinin rəhbəri Bəxtiyar Məmmədov Referans.az-a açıqlamasında bildirib ki, şərti olaraq “B-04” adlandırılan stansiyanın tikintisi sürətlə davam edir:
“Qazıntı işləri tam başa çatıb, keçidlərin inşası davam edir. Stansiya dörd səviyyədən ibarətdir, hər mərtəbədə son tamamlama işlərinə başlanılıb. Yəni bundan sonrakı dövrdə divar, döşəmə örtüyünün təmizlənməsi və üzlüyün vurulması üçün hazır vəziyyətə gətirilməsi işləri gedir. Növbəti mərhələdə üzləmə işləri aparılacaq. Eyni zamanda, artıq infrastrukturun qurulması ilə bağlı bir sıra addımlar da atılıb, çünki platformalar da quraşdırılıb. Stansiyanı “8 Noyabr”la bağlayan yollar da artıq çəkilib”.
Metropoliten rəsmisi qeyd edib ki, hazırda gedən proseslərlə bağlı heç bir problem yaşanmazsa, şərti adı “B-04” olan stansiyanın tikintisi 2025-ci ildə başa çatacaq.
Onun sözlərinə görə, eskalatorların və liftin quraşdırılması, elektrik təchizatı, hərəkətin təşkili sistemləri, havalandırma və digər bu kimi məsələlərin həlli istiqamətində addımlar atılır:
“Stansiyada bir səviyyədən digərinə keçmək üçün pilləkənlər və 19 eskalatordan istifadə olunacaq. Müvafiq kateqoriyadan olan sərnişinlərin ehtiyacları da nəzərə alınıb. Onların xidmətinə üç lift veriləcək. Ümumən stansiyanın inşaat işləri müvafiq plana uyğun aparılır”.

Когда будет сдана в эксплуатацию новая станция бакинского метро? - ОФИЦИАЛЬНО
Проходит очередной этап строительства новой станции "фиолетовой" ветки бакинского метро под условным названием B-4.
Об этом в прошлом году сообщили в ЗАО "Бакинский метрополитен". Отмечалось, что будущая станция расположена на улице Джалила Мамедкулизаде между Спортивно-концертным комплексом имени Гейдара Алиева и Городской клинической больницей №1.
На какой стадии находятся работы в данный момент, и когда планируется открытие новой станции?
Чтобы выяснить это, редакция referans.az обратилась в ЗАО. Как сообщил руководитель пресс-службы Бахтияр Мамедов строительные работы идут полным ходом.
"Земляные работы завершены, продолжается строительство переходов. Станция состоит из четырех уровней, на каждом этаже идут заключительные отделочные работы. После этого будет очистка стен, напольного покрытия и подготовка их к штукатурке. На следующем этапе будут проведены облицовочные работы. В то же время уже был предпринят ряд шагов по созданию инфраструктуры, поскольку платформы также установлены. Туннели, соединяющие B-4 со станцией "8 Ноября", уже проложены", - добавил он.
Представитель метрополитена отметил, что строительство новой станции будет завершено в 2025 году, если не возникнет никаких проблем в рабочем процессе.
По его словам, предпринимаются шаги для решения таких вопросов, как установка эскалаторов и лифтов, электроснабжение, системы организации движения, вентиляция и многих других.
"Для перемещения с одного уровня станции на другой будут функционировать лестницы, 19 эскалаторов и три лифта. В целом строительные работы станции ведутся согласно соответствующему плану", - подытожил Б.Мамедов.