Gəncədə ƏMƏLİYYAT: Yarım milyonluq narkotik ələ keçdi - FOTO
Gəncə Şəhər Baş Polis İdarəsi və onun tabeli qurumlarının əməkdaşları şəhər ərazisində narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsi ilə məşğul olan şəxslərin ifşa olunması istiqamətində bir sıra səmərəli tədbirlər həyata keçiriblər.
Daxili İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidmətindən bildirilib ki, tədbirlər nəticəsində müxtəlif yollarla ölkə ərazisinə o cümlədən Gəncə şəhərinə gətirilmiş narkotik vasitələri satmaqda və yaymaqda şübhəli bilinən şəxslər saxlanılıblar.
Baş İdarənin Narkotiklərlə Mübarizə Bölməsinin əməkdaşlarının daxil olmuş məlumat əsasında keçirdikləri əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində İrandan qeyri-qanuni yolla ölkə ərazisinə gətirilmiş narkotik vasitənin ölkə ərazisində çatdırılmasını təmin etmək istəyən Samux rayon sakini Elşən Xəlilov saxlanılıb. Şübhəli şəxsin üzərinə baxış keçirilən zaman əlindəki çantadan “qara bazar”da qiyməti 500 000 manata yaxın olan 14 kq 926 qram çəkidə narkotik vasitə (heroin) aşkar edilərək götürülüb.
İdarənin Cinayət Axtarışı İdarəsinin əməkdaşlarının keçirdikləri əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində də külli miqdarda narkotik vasitə qanunsuz dövriyyədən çıxarılıb. Belə ki, polis əməkdaşları tərəfindən saxlanılan şəhər sakini Yaşar Abbasovun əlindəki çantadan 18 kq 400 qram çəkidə qurudulmuş marixuana aşkar edilib. Dindirilmə zamanı şübhəli şəxs narkotik vasitənin ona aid olmasını bir müddət əvvəl gizlətdiyi yerdən götürüb Gəncə şəhərinə gətirən zaman saxlanılmasını etiraf edib.
Bundan başqa Gəncə Şəhər Baş Polis İdarəsi və onun tabeli qurumlarının əməkdaşlarının həftə ərzində keçirdikləri əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində qanunsuz olaraq narkotik vasitə əldə edib saxlamaqda və satmaqda şübhəli bilinən 20-ə yaxın şəxs saxlanılıb. Saxlanılan hər bir şəxsin üzərinə, avtomobillərinə, yaşadıqları evlərə o cümlədən digər yerlərə axtarış aparılan zaman müxtəlif çeşidli narkotik vasitələr və güclü təsir edici gücə malik narkotik maddələr aşkar edilərək götürülüb.
Həmin şəxslərin daxil olduqları narkoşəbəkənin digər üzvlərinin müəyyən edilməsi, həmçinin Gəncə şəhəri ərazisində narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsi ilə məşğul olan digər şəxslərin tutulmaları istiqamətində Gəncə Şəhər Baş Polis İdarəsinin əməkdaşları tərəfindən əməliyyatlar davam etdirilir.

Полицейская операция в Гяндже: изъяты наркотики на полмиллиона манатов - ФОТО
Сотрудники Главного управления полиции города Гянджа и его подведомственных структур осуществили ряд эффективных мероприятий по выявлению лиц, занимающихся незаконным оборотом наркотиков на территории города.
Как сообщили в пресс-службе Министерства внутренних дел (МВД), в результате проведенных оперативно-разыскных мероприятий были задержаны лица, подозреваемые в распространении наркотических средств, доставленных различными способами на территорию страны, в том числе в Гянджу.
В результате оперативно-разыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Отдела по борьбе с наркотиками Главного управления полиции на основе поступившей информации, был задержан житель Самухского района Эльшан Халилов, намеревавшийся обеспечить доставку на территорию страны наркотического средства, незаконно ввезенного из Исламской Республики Иран.
При осмотре его сумки был обнаружен героин общим весом около 15 кг стоимостью примерно 500 000 манатов.
В результате оперативных мероприятий, проведенных сотрудниками Управления уголовного розыска Главного управления, из незаконного оборота изъята крупная партия наркотических средств. Так, в сумке местного жителя Яшара Аббасова было обнаружено 18,4 кг марихуаны. На допросе подозреваемый признался, что наркотики принадлежали ему.
Кроме того, в результате оперативно-разыскных мероприятий, проведенных в течение недели сотрудниками Главного управления полиции города Гянджа и его подведомственных структур, задержано около 20 лиц, подозреваемых в незаконном приобретении, хранении и продаже наркотических средств. При обыске у всех задержанных были обнаружены и изъяты различные наркотические средства.
Продолжаются операции сотрудников Главного управления полиции города Гянджа по выявлению других членов наркосети, а также по задержанию лиц, занимающихся незаконным оборотом наркотиков на территории города.