Konstitusiya Məhkəməsi İlham Əliyevin qalibiyyətini təsdiq etdi - YENİLƏNİB + FOTO/VİDEO
Azərbaycan Konstitusiya Məhkəməsi 2024-cü ilin 7 fevralında keçirilən növbədənkənar prezident seçkisinin nəticələrini elan edib.
Median.Az-ın məlumatına əsasən, Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Fərhad Abdullayev məhkəmə araşdırmaları dinlənildikdən sonra prezident seçkisinin nəticələrinin təsdiq və rəsmən elan olunmasına dair Qərarı oxuyub.
Qərara əsasən, 2024-cü ilin fevralın 7-də keçirilmiş növbədənkənar prezidenti seçkisinə dair Mərkəzi Seçki Komissiyasının yekun protokolunda əks olunmuş nəticələr təsdiq edilib.
Konstitusiya Məhkəməsi bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidentliyinə namizəd İlham Heydər oğlu Əliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilmiş elan edilsin.
Qərar elan olunduğu andan qüvvəyə minir.
Konstitusiya Məhkəməsinin Qərarı qətidir, heç bir orqan və ya şəxs tərəfindən ləğv edilə, dəyişdirilə və ya rəsmi təfsir edilə bilməz.
Bildirək ki, Mərkəzi Seçki Komissiyanın müəyyən etdiyi nəticələrə görə, İlham Heydər oğlu Əliyev seçkidə iştirak etmiş seçicilərin 92,12 faizinin səsini qazanaraq yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilib. Növbədənkənar prezident seçkisində seçici fəallığı 76,43 faiz olub.
Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun növbədənkənar prezident seçkisinin yekunlarına həsr olunan iclasında sədr Fərhad Abdullayev fasilə elan edib.
Oxu.Az xəbər verir ki, Konstitusiya Məhkəməsinin hakimləri qərar vermək üçün müşavirəyə yollanıblar.
Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun növbədənkənar prezident seçkisinin yekunlarına həsr olunan iclasında Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov çıxış edib.
Oxu.Az-ın məlumatına əsasən, o, seçki qanunvericiliyinin tələblərindən irəli gələn prosedurların icra olunduğunu bildirib.
M.Pənahov deyib ki, seçki prosesində seçici siyahıları hazırlanıb, müvafiq olaraq dairə və məntəqə seçki komissiyalarına təqdim edilib.
MSK sədri seçki prosesi zamanı prezidentliyə namizədliyin irəli sürülməsi, prezidentliyə namizədlərin qeydə alınması barədə də məlumatlar verib.

Конституционный суд подтвердил результаты внеочередных президентских выборов - ОБНОВЛЕНО + ФОТО/ВИДЕО
13.02.2024 13:37 3 501
Конституционный суд Азербайджана объявил итоги внеочередных президентских выборов, состоявшихся 7 февраля 2024 года.
Как передает Median.Az, председатель суда Фархад Абдуллаев после заслушивания оценок зачитал решение об утверждении и официальном объявлении результатов президентских выборов.
Согласно решению, подтверждены результаты, отраженные в итоговом протоколе Центральной избирательной комиссии (ЦИК) в связи с выборами.
Конституционный суд постановил объявить кандидата Ильхама Гейдар оглу Алиева избранным Президентом Азербайджанской Республики.
Решение вступает в силу с момента его объявления.
Решение Конституционного суда является окончательным, не может быть отменено, изменено или официально истолковано каким-либо органом или лицом.
Напомним, согласно данным, ЦИК, Ильхам Алиев победил на внеочередных выборах главы государства, набрав 92,12% (4 567 458 голосов). Явка избирателей составила 76,43%.
На заседании Пленума Конституционного суда, посвященном итогам внеочередных президентских выборов, председатель Фархад Абдуллаев объявил перерыв.
Как передает Oxu.Az, судьи Конституционного суда удалились на совещание для вынесения решения.
На заседании Пленума Конституционного суда, посвященном итогам внеочередных президентских выборов, выступил председатель Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Азербайджана Мазахир Панахов, передает Oxu.Аz.
По его словам, процедуры, вытекающие из требований избирательного законодательства, были реализованы.
Глава ЦИК отметил, что в ходе избирательного процесса были подготовлены списки голосовавших, которые были представлены в окружные и участковые избирательные комиссии.